venuspub
ورود / ثبت نام

آسیب‌های تنوع مدارس

12/آبان/1398 اخبار بدون دیدگاه

آسیب‌های تنوع مدارس : انتخاب مستقیم بهترین دبیران بدون توجه به مشکلات سایر مدارس، دریافت شهریه‌هایی سرسام‌آور تحت عناوین مختلف و گشودن باب‌هایی برای تهی‌کردن جیب مردم، ایجاد بافتی از دبیران که برای درآمدزایی بیشتر با آمبولانس طی طریق می‌کنند از آسیب‌های تنوع مدارس است.

حسین ثقفی، کارشناس آموزشی و از موافقان حذف تنوع مدارس در دومین یادداشت خود که در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار داد به بررسی مزایای حذف تنوع مدارس در کشور پرداخت.

می‌دانیم که مدارس خاص ( سمپاد ،شاهد،نمونه دولتی و...) از زمانی که شکل گرفت سبب تولید معلم خاص، آموزشگاه‌های خاص،کتاب‌های کمک درسی خاص و شهریه‌های ویژه شد.

این مدارس خواسته یا ناخواسته باید در آموزش روالی غیر از مدارس عادی اتخاذ کنند زیرا جامعه هم چنین انتظاری از آنان دارد؛ از جمله انتخاب مستقیم بهترین دبیران بدون توجه به مشکلات سایر مدارس، دریافت شهریه‌هایی سرسام‌آور تحت عناوین مختلف و گشودن باب‌هایی برای تهی‌کردن جیب مردم بی آنکه آموزش و پرورش وسایرمدارس از آن سهمی ببرند اشاعه خرده فرهنگ مخرب ثروت نمایی بین اولیا و مردم، ایجاد بافتی از دبیران  که  برای درآمدزایی بیشتر با آمبولانس طی طریق می‌کنند و ...

به‌خاطر همین مدارس خاص، سازمانی جدا یافتند و خود را دقیقا و عمیقا "قوامون علم" دانستند؛ همسویی این مدارس با کنکور و تمرکز و توجه آنان به اخذ رتبه و رقابت در این راستا آفتی بزرگ برای عده کثیری از دانش‌آموزانی شد که در سایر مدارس تحصیل می‌کردند.

مدارس غیردولتی انتفاعی هستند/ تجارت با تعلیم‌ وتربیت آیا "تنوع مدارس" تا به امروز باعث "استثمار مالی مردم" شده است؟!حذف مدارس باکیفیت دولتی به رشد فزاینده مدارس غیردولتی منتهی می‌شود

نکته شایان توجه اینکه از مدارس خاص آنهایی که به پایتخت نزدیک‌تر بودند  هر ساله می‌توانستند در ربودن گوی توفیق کنکور برای دانش‌آموزانشان از سایر مدارس پیشی گیرند.

هرچند پرورش علم و آگاهی ارزشمند است اما ارزش اصلی آن زمانی است که،  اولاً بدانیم پس از کنکور این سرمایه‌ها چه خواهند شد و آیا در بطن اصلی تولیدات علمی کشور فعال خواهند بود یا اینکه مدارس خاص، فقط نقش تسهلیگر را دارا هستند و تنها بنر قبولی و درصد آن در کنکور فصل تمایز و اثربخشی آنان با سایرمدارس به حساب می‌آید؟

دوما اینکه با وجود این مدارس و وام خواهی‌های خاص آنان از آموزش و پرورش تا چه اندازه توانسته‌اند در تزریق نیروی انسانی کارآمد به عنوان دبیر  به آموزش و پرورش ورودی داشته باشند؟

آسیب دیگر مدارس خاص،کمرنگ بودن مسائل پرورشی در آنهاست؛ در این مدارس، دانش‌آموزان زیر انبوه مطالب درسی کمرشان خمیده شده است و راه تنفسی برای ورود به مسائل پرورشی برایشان نمانده است.

معمولا دانش‌آموزان مدارس خاص، در ارتباط‌ گیری با خانواده و جامعه نیز دچار مشکل هستند و زمینه‌های انزوا را در آنان می‌توان به وضوح مشاهده کرد؛ حجم سنگین مواد درسی سبب شده است این دانش‌آموزان با فضای تفریح، ورزش و نشاط بیگانه باشند تا جاییکه در خواب‌های شبانه خود بجای رویاهای شیرین کودکی، کابوس‌های دهشتناک نمره و آزمون را مرور کنند!

حاصل چنین تربیت‌هایی  افرادی کاملا فریز شده هستند که در جامعه تا نقطه اشتغال باید چتر حمایت خانواده را روی سر و تن خود حتما داشته باشند و اگر خانواده اندکی غفلت کند در اندک زمانی فرزندشان با انواع آسیب‌های روانی و اجتماعی مواجه و درگیر خواهد شد.

حذف مدارس خاص،در مدت کوتاهی می‌تواند سبب حذف کنکور شود جز این باعث می‌شود در نظامی مبتنی بر احترام به اصل انسانیت، تعلیم و تربیت بطور عادلانه توسط حاکمیت در اختیار دانش‌آموزان قرارگیرد.

آموزش و پرورش نیز با چنین اقدامی فقط به رسالت خود برای تحقق سند تحول بنیادین و تکوین هویت ایرانی-اسلامی در دانش آموزان خواهد پرداخت و انرژی و نیروی کارآمد خود را از سایر مدارس دریغ نخواهد کرد.

با حذف مدارس خاص  به ویژه سمپاد، فنس‌کشی‌های صرفا هوش به کنار نهاده خواهد شد و افراد انسانی در بستری یکسان و در کنار هم درس، علم و زندگی را مرور خواهند کرد و در این همسویی اتحاد گفتمانی و همبستگی درونی نسل آینده افزون خواهد شد و دیگر شاهد نگاه ناعادلانه دانش‌آموزان به هم و باهم نخواهیم بود.

برچسب ها: قیمت محصولات ونوس اخبار محصولات ونوس سایت ونوس اخبار دانشگاه اخبارارشد اخبار کنکور اخبار ونوس اخبار کنکور سراسریدیدگاه
دیدگاه شما :

آخرین مطالب

استفاده از اساتید فاقد کد تدریس در مراکز علمی کاربردی ممنوع استآزمون سامفای دانشگاهی امروز برگزار می شودراهکار کاهش تقلب پایان نامه‌ نویسی، پژوهش محور شدن دانشگاه‌هاستدانشگاه‌های برگزیده در ثبت و همانندجویی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها اعلام شدند93درصد دانشجویان دانشگاه آزاد بدون آزمون جذب می شوندارزیابی دقیق و رتبه بندی مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامیامکان ثبت نام مجدد در کنکور ارشد ۹۹ در نیمه بهمن ماه فهرست منابع کنکور سراسری 99 (نظام جدید و نظام قدیم)تکلیف داوطلبان نظام قدیم در کنکور ۹۹ چیست ؟تاثیر معدل در کنکور ۹۹30 دی؛ آخرین مهلت تکمیل ظرفیت پذیرش براساس سوابق تحصیلی کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزادارتقای 8 پله‌ای رتبه دانشگاه آزاد در پایگاه طلایه‌داران علم آیا دانشگاه هوشمند نیاز جامعه را رفع می‌کند؟محققان به کارمندان و دانشجویان و دانش آموزن چه هشداری می‌دهند ؟در چه تاریخی ثبت نام کنکور سراسری 99 انجام میشود؟ در کنکور 99 نظام جدید را انتخاب کنیم یا نظام قدیم ؟تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 99اعلام برنامه زمانی و آخرین تغییرات کنکور 99 آیا آزمون سراسری 99 را بدون اعمال تأثیر قطعی معدل برگزار میکنند.درخشش عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس در جشنواره جوان خوارزمی