venuspub
ورود / ثبت نام

آسیب‌های تنوع مدارس

12/آبان/1398 اخبار بدون دیدگاه

آسیب‌های تنوع مدارس : انتخاب مستقیم بهترین دبیران بدون توجه به مشکلات سایر مدارس، دریافت شهریه‌هایی سرسام‌آور تحت عناوین مختلف و گشودن باب‌هایی برای تهی‌کردن جیب مردم، ایجاد بافتی از دبیران که برای درآمدزایی بیشتر با آمبولانس طی طریق می‌کنند از آسیب‌های تنوع مدارس است.

حسین ثقفی، کارشناس آموزشی و از موافقان حذف تنوع مدارس در دومین یادداشت خود که در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار داد به بررسی مزایای حذف تنوع مدارس در کشور پرداخت.

می‌دانیم که مدارس خاص ( سمپاد ،شاهد،نمونه دولتی و...) از زمانی که شکل گرفت سبب تولید معلم خاص، آموزشگاه‌های خاص،کتاب‌های کمک درسی خاص و شهریه‌های ویژه شد.

این مدارس خواسته یا ناخواسته باید در آموزش روالی غیر از مدارس عادی اتخاذ کنند زیرا جامعه هم چنین انتظاری از آنان دارد؛ از جمله انتخاب مستقیم بهترین دبیران بدون توجه به مشکلات سایر مدارس، دریافت شهریه‌هایی سرسام‌آور تحت عناوین مختلف و گشودن باب‌هایی برای تهی‌کردن جیب مردم بی آنکه آموزش و پرورش وسایرمدارس از آن سهمی ببرند اشاعه خرده فرهنگ مخرب ثروت نمایی بین اولیا و مردم، ایجاد بافتی از دبیران  که  برای درآمدزایی بیشتر با آمبولانس طی طریق می‌کنند و ...

به‌خاطر همین مدارس خاص، سازمانی جدا یافتند و خود را دقیقا و عمیقا "قوامون علم" دانستند؛ همسویی این مدارس با کنکور و تمرکز و توجه آنان به اخذ رتبه و رقابت در این راستا آفتی بزرگ برای عده کثیری از دانش‌آموزانی شد که در سایر مدارس تحصیل می‌کردند.

مدارس غیردولتی انتفاعی هستند/ تجارت با تعلیم‌ وتربیت آیا "تنوع مدارس" تا به امروز باعث "استثمار مالی مردم" شده است؟!حذف مدارس باکیفیت دولتی به رشد فزاینده مدارس غیردولتی منتهی می‌شود

نکته شایان توجه اینکه از مدارس خاص آنهایی که به پایتخت نزدیک‌تر بودند  هر ساله می‌توانستند در ربودن گوی توفیق کنکور برای دانش‌آموزانشان از سایر مدارس پیشی گیرند.

هرچند پرورش علم و آگاهی ارزشمند است اما ارزش اصلی آن زمانی است که،  اولاً بدانیم پس از کنکور این سرمایه‌ها چه خواهند شد و آیا در بطن اصلی تولیدات علمی کشور فعال خواهند بود یا اینکه مدارس خاص، فقط نقش تسهلیگر را دارا هستند و تنها بنر قبولی و درصد آن در کنکور فصل تمایز و اثربخشی آنان با سایرمدارس به حساب می‌آید؟

دوما اینکه با وجود این مدارس و وام خواهی‌های خاص آنان از آموزش و پرورش تا چه اندازه توانسته‌اند در تزریق نیروی انسانی کارآمد به عنوان دبیر  به آموزش و پرورش ورودی داشته باشند؟

آسیب دیگر مدارس خاص،کمرنگ بودن مسائل پرورشی در آنهاست؛ در این مدارس، دانش‌آموزان زیر انبوه مطالب درسی کمرشان خمیده شده است و راه تنفسی برای ورود به مسائل پرورشی برایشان نمانده است.

معمولا دانش‌آموزان مدارس خاص، در ارتباط‌ گیری با خانواده و جامعه نیز دچار مشکل هستند و زمینه‌های انزوا را در آنان می‌توان به وضوح مشاهده کرد؛ حجم سنگین مواد درسی سبب شده است این دانش‌آموزان با فضای تفریح، ورزش و نشاط بیگانه باشند تا جاییکه در خواب‌های شبانه خود بجای رویاهای شیرین کودکی، کابوس‌های دهشتناک نمره و آزمون را مرور کنند!

حاصل چنین تربیت‌هایی  افرادی کاملا فریز شده هستند که در جامعه تا نقطه اشتغال باید چتر حمایت خانواده را روی سر و تن خود حتما داشته باشند و اگر خانواده اندکی غفلت کند در اندک زمانی فرزندشان با انواع آسیب‌های روانی و اجتماعی مواجه و درگیر خواهد شد.

حذف مدارس خاص،در مدت کوتاهی می‌تواند سبب حذف کنکور شود جز این باعث می‌شود در نظامی مبتنی بر احترام به اصل انسانیت، تعلیم و تربیت بطور عادلانه توسط حاکمیت در اختیار دانش‌آموزان قرارگیرد.

آموزش و پرورش نیز با چنین اقدامی فقط به رسالت خود برای تحقق سند تحول بنیادین و تکوین هویت ایرانی-اسلامی در دانش آموزان خواهد پرداخت و انرژی و نیروی کارآمد خود را از سایر مدارس دریغ نخواهد کرد.

با حذف مدارس خاص  به ویژه سمپاد، فنس‌کشی‌های صرفا هوش به کنار نهاده خواهد شد و افراد انسانی در بستری یکسان و در کنار هم درس، علم و زندگی را مرور خواهند کرد و در این همسویی اتحاد گفتمانی و همبستگی درونی نسل آینده افزون خواهد شد و دیگر شاهد نگاه ناعادلانه دانش‌آموزان به هم و باهم نخواهیم بود.

برچسب ها: قیمت محصولات ونوس اخبار محصولات ونوس سایت ونوس اخبار دانشگاه اخبارارشد اخبار کنکور اخبار ونوس اخبار کنکور سراسریدیدگاه
دیدگاه شما :

آخرین مطالب

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانهزمان تکمیل ظرفیت کنکور ارشد اعلام شد30 گام تا کنکور بخش پنجم آماده سازی شب کنکور30 گام تا کنکور بخش چهارم تمرین تکنیک های آرام بخش30 گام تا کنکور بخش سوم منابع مهم کنکور30 گام تا کنکور بخش دوم مکان مناسب برای مطالعه کنکور30 گام تا کنکور بخش اول نحوه برنامه ریزی برای کنکورآشنایی با دی وی دی های زیست شناسی تجربی ونوس بخش دومآشنایی با دی وی دی های زیست شناسی تجربی ونوس بخش اولآسیب‌های تنوع مدارساهمیت دروس عمومی در کنکور سراسریدانشگاه تهران جزئیات پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس را اعلام کردطرح جایگزین کنکور در مجلسمیزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 99آموزش و پرورش نتوانست سوابق تحصیلی را به خوبی ایفا کندمنابع امتحانی کنکور سراسری سال ۱۳۹۹8 راه موفقیت در آزمون تستیپذیرش بدون آزمون در دانشگاه‌ها دائمی شدرشته های پرطرفدار در دانشگاه امیرکبیردرباره ارشد اقتصاد بیشتر بدانیم