venuspub
ورود / ثبت نام

آیا رسانه‌ها نقش بسزایی در کمک به دانشجویان در انتخاب گرایش تحصیلی دارند ؟

16/دی/1398 اخبار بدون دیدگاه

 آیا رسانه‌ها نقش بسزایی در کمک به دانشجویان در انتخاب گرایش تحصیلی دارند ؟سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: رسانه‌ها در مورد اینکه در دانشگاه‌ها چه رشته‌ای تحصیل شود که با علائق، استعدادها، آمایش سرزمینی، شهر، جامعه و اهداف فرد هماهنگ باشد تاثیر‌گذار هستند.

  آیا رسانه‌ها نقش بسزایی در کمک به دانشجویان در انتخاب گرایش تحصیلی دارند

 سامانه ای  که مخاطبان می‌توانند از طریق آن مشکلات خود در تمام حوزه‌ها را مطرح کنند تا  این مشکلات را پیگیری کرده و پاسخ آن را از مسؤولان دریافت کنند.

وی  موضوع «دانشجویان برای گرایش‌های رشته تحصیلی خود توجیه نیستند » را  مطرح کرده  با مسؤولان شدند که  برحسب وفای به عهد این موضوع را پیگیری کردند.

 این مطالبه را از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی پیگیری کرده است.

سید حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: قبل از اینکه دانشجو وارد دانشگاه شود باید برای رشته و گرایش تحصیلی خود توجیه شود.

*نقش مهم مشاوره‌های تحصیلی و مدارس در کمک به افراد برای گرایش تحصیلی قبل از ورود به دانشگاه

وی با بیان اینکه مشاوره‌های تحصیلی و مدارس نقش بسزایی در کمک به افراد برای گرایش تحصیلی قبل از ورود به دانشگاه دارند، گفت: متأسفانه در جامعه ما فضای ورود به دانشگاه آلوده و غیر‌کارشناسی است و صرفاً هدف قبول شدن در کنکور و دانشگاه است؛ بدون اینکه مشخص شود چرا به دانشگاه می‌رویم و چرا باید در یک رشته ادامه تحصیل دهیم و چرا فقط به یک دانشگاه خاص ورود پیدا کنیم؟ اگر این چراها پاسخ داده شود خیلی از مشکلات که در دانشگاه وجود دارد حل می‌شود.

میرزاده یادآور شد: اگر برای دانشجو خیلی از مسائل در مورد گرایش تحصیلی قبل از ورود به دانشگاه حل شود، در زمان ورود به دانشگاه از استرس، مشکلات روحی و روانی و فکر کردن به تغییر رشته  از رشته های ریاضی به رشته تجربی و غیره و ناامیدی و بی‌هدف زندگی کردن برای دانشجو و خانواده آنها به وجود نمیاید.

*رسانه‌ها نقش بسزایی در کمک به دانشجویان در انتخاب گرایش تحصیلی دارند

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه علاوه بر مدارس و مشاوره‌های تحصیلی نقش رسانه‌ها در کمک به انتخاب رشته و گرایش تحصیلی اهمیت دارد ، یادآور شد: به عنوان مثال در تلویزیون برای دانشجویان در مورد کنکور و آزمون برنامه‌های زیادی ساخته می‌شود اما بهتر این رسانه‌ها در مورد فواید مکان‌های غیر دانشگاهی هم در رسانه ها صحبت به میان بیاورند و گفته شود افرادی در آنجا هستند که از استعداد بالایی برخوردارند و تأثیرگذاری زیادی دارند.

 میرزاده با اشاره به اینکه رسانه‌ها و آموزش و پرورش در بخش آموزش دادن و مشاوره‌دهی قبل از دانشگاه در مورد گرایش تحصیلی باید فعال باشند، تصریح کرد: رسانه‌ها در مورد اینکه در دانشگاه‌ها چه رشته‌ای تحصیل شود که با علائق، استعدادها، آمایش سرزمینی، شهر، جامعه و اهداف فرد هماهنگ باشد تاثیر‌گذارند. 

وی یادآور شد: وقتی دانشجو وارد دانشگاه شد هر چند دیر است اما مراکز مشاوره در اینجا نیز تأثیر دارند. آزمون ، حضور و غیاب ، آموزش و درس و کلاس یک بخش است و بخش مهمتر این است که اساتید راهنما و مدیران گروه و کارشناسانی که برای ترم اولی‌ها مشخص می‌شوند، قاعدتاً فقط انتخاب درس و تعیین برنامه هفتگی برای آنها در اولویت نباشد. اصل مطلب این است که مشکلات دانشجو مشخص شود و قوانین مقررات حاکم در مورد رشته و دانشگاه مورد نظر را برای دانشجویان توضیح و واکاوری کنند.

*دغدغه گرایش تحصیلی باید قبل از ورود به دانشگاه حل شود

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد:دغدغه گرایش تحصیلی باید قبل از ورود به دانشگاه حل شود، اما بعد از ورود به دانشگاه نیز مشاوران،‌ استاد راهنماها، مدیران گروه، نقش مهمی دارند و وظیفه آنها باید بیشتر از این باشد که اکنون در جامعه وجود دارد. رسانه‌ها نیز می‌توانند مؤثر باشند تا پناهگاهی برای دانشجو وجود داشته باشد که در مواقع ضروری پاسخگوی سؤالات و مشکلات آنها باشند

برچسب ها: آیا رسانه‌ها نقش بسزایی در کمک به دانشجویان در انتخاب گرایش تحصیلی دارند دغدغه گرایش تحصیلی باید قبل از ورود به دانشگاه حل شود گرایش تحصیلی رشته های تحصیلی مشاوره های تحصیلیدیدگاه
دیدگاه شما :

آخرین مطالب

چگونگی طراحی سوالات کنکور سراسری 99 تاریخ ثبت نام و برگزاری آزمونهاي سراسري سال 1399زمان ثبت نام پذیرفته شدگان فراگیر دانشگاه پیام نور اعلام شد آیا الزامات تقاضامحور شدن رساله‌های تحصیلات تکمیلی ابلاغ می‌شود؟استفاده از اساتید فاقد کد تدریس در مراکز علمی کاربردی ممنوع استآزمون سامفای دانشگاهی امروز برگزار می شودراهکار کاهش تقلب پایان نامه‌ نویسی، پژوهش محور شدن دانشگاه‌هاستدانشگاه‌های برگزیده در ثبت و همانندجویی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها اعلام شدند93درصد دانشجویان دانشگاه آزاد بدون آزمون جذب می شوندارزیابی دقیق و رتبه بندی مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامیامکان ثبت نام مجدد در کنکور ارشد ۹۹ در نیمه بهمن ماه فهرست منابع کنکور سراسری 99 (نظام جدید و نظام قدیم)تکلیف داوطلبان نظام قدیم در کنکور ۹۹ چیست ؟تاثیر معدل در کنکور ۹۹30 دی؛ آخرین مهلت تکمیل ظرفیت پذیرش براساس سوابق تحصیلی کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزادارتقای 8 پله‌ای رتبه دانشگاه آزاد در پایگاه طلایه‌داران علم آیا دانشگاه هوشمند نیاز جامعه را رفع می‌کند؟محققان به کارمندان و دانشجویان و دانش آموزن چه هشداری می‌دهند ؟در چه تاریخی ثبت نام کنکور سراسری 99 انجام میشود؟ در کنکور 99 نظام جدید را انتخاب کنیم یا نظام قدیم ؟