venuspub
ورود / ثبت نام

تاثیرات نظام جدید آموزشی بر کنکور هنر

10/مهر/1398 اخبار بدون دیدگاه

تاثیرات نظام جدید آموزشی بر کنکور هنر : نگرانی از ناشناخته‌های نظام آموزشی برای برگزاری نخستین دوره سال دوازدهم در کشور است، نظر حضرتعالی در این باره چیست؟ 

نگرانی از ناشناخته‌های نظام آموزشی برای برگزاری نخستین دوره سال دوازدهم در کشور و ضوابط و قوانین جدید که همزمان با خود هنرجویان اجرا می‌شود و اطلاع رسانی‌های آنها معمولاً تا از شورای عالی به اداره کل آموزش و پرورش و بعد به آموزش و پرورش مناطق مختلف و در نهایت به هنرستان‌ها و خانواده‌ها ابلاغ شود مسیری آنچنان طولانی طی می‌کند که معمولاً خبر تغییر و یا اصلاح همان قانون، نوش دارویی پس از مرگ سهراب به حساب می‌آید.

طبق قوانین جدید تمامی رشته‌ها، هنرجویان در سال دوازدهم هنرستان با توجه به نوع رشته باید بین 36 تا40 ساعت را بگذرانند که این به معنی 36 تا 40 ساعت آموزشی در هفته است یعنی هنرجویانی که تا باحال در دوران پیش دانشگاهی فقط 24 واحد درسی را در دو ترم می‌گذراندند و فقط 3 یا حداکثر 4روز مدرسه می‌رفتند، حال باید از شنبه تا چهارشنبه یعنی 5روز در هفته تا حدود ساعت 14 در هنرستان حضور داشته باشند که این کار آسانی نیست.

به دلیل اینکه تدریس حجم زیادی از کتاب‌های نظام جدید آموزشی توسط معلمان قبل از موعد امتحانات به پایان نمی‌رسد و حذف امتحانات نهایی در سال یازدهم و مشکلاتی از قبیل چاپ دیر هنگام کتاب‌های درسی و رساندن آن به هنرجویان پس از سپری شدن چندین روز از سال تحصیلی هنرجویان و همچنین عدم چاپ به موقع کتاب‌های روش تدریس و تفهیم کتاب که ویژه معلمان است، معضلات زیادی را برای هنرجویان و هنرستان‌ها به وجود آورده به طوری که دانش‌آموزان و خانواده‌های ایشان در هاله‌ای از ابهام به پیشواز سال تحصیلی جدید می‌روند.

نکته جالب‌تر اینکه تمامی امتحانات نهایی و کشوری هنرجویان در سال «دوازدهم» برگزار می‌شود و در سال یازدهم هیچکدام از امتحانات به صورت نهایی و کشوری نیست و معدل آن هیچ تأثیری در نتیجه کنکور نخواهد داشت. پس به دانش‌آموزان توصیه می‌شود که تمرکز کامل خود را بر روی عناوین کنکور بگذارند چون به طرز عجیبی از 160 تستی که در 7 عنوان تخصصی مختلف در کنکور هنر منتظر هنرجویان است، تقریباً هیچکدام برای آن‌ها آشنا نخواهند بود.

با این اوصاف وضعیت کنکور هنر به چه شکل خواهد بود و توصیه شما به دانش‌آموزان چیست؟ 

دروس تخصصی کنکور هنر شامل درک عمومی هنر، درک عمومی ریاضی و فیزیک، ترسیم فنی، خلاقیت تصویری و تجسمی، خلاقیت نمایشی، خلاقیت موسیقی، خواص مواد است که از تمامی کتاب‌های هنرستان در سال دهم، یازدهم و دوازدهم تنها تعدادی از تست‌ها طرح می‌شود که با تجربه‌های سال‌های گذشته می‌توان به وجود حدود 30 تست از 160 تستی که در عناوین تخصصی کنکور هنر از کتاب‌های درسی طرح می‌شوند، اشاره کرد.

باید این را هم در نظر گرفت که حجم واحدهای عملی در نظام جدید آموزشی به حدی شده که سواد هنرجویان در این بخش هیچگونه کاربردی در موفقیت کنکور نداشته و فقط صرفاً وقت با ارزش هنرجویان را در طول سال تحصیلی به خود اختصاص می‌دهد و احتمال موفقیت برای قبولی در کنکور هنر را کمتر می‌کند. به ویژه این بلا بیشتر بر سر هنرجویانی می‌آید که معدل بالایی داشته و برای بالا نگه داشتن آن تلاش زیادی می‌کنند!

این در حالی است که همه می‌دانیم معدل بالا در نظام جدید آموزشی در سال دوازدهم هنرستان و حتی سال‌های ماقبل آن، وابستگی زیادی به تمرین کارهای عملی واحدهای مربوطه می‌کند و پس از 5 روز حضور در مدرسه، 2روز باقیمانده هنرجویان در طول هفته با تمرین و آماده‌سازی کارهای عملی تلف خواهد شد.

با توجه به اینکه طبق قانون نظام آموزشی جدید در سال دوازدهم رشته‌های ریاضی، تجربی و انسانی هفته‌ای 5 روز شرکت در کلاس‌های مدرسه اجباری است، عملاً پیش بینی می‌شود این دانش‌آموزان زمان کافی برای مطالعه و تسلط بر روی منابع کنکور هنر نخواهند داشت و میدان رقابت را به نفع هنرستانی‌های سال دوازدهم ترک خواهند کرد.

دانش‌آموزان دیگر رشته‌ها که علاقه‌مند به کنکور هنر هستند، در بهترین حالت فقط می‌توانند از سال دهم به یازدهم با پُر کردن فرم مربوطه در مدرسه و ثبت درخواست تغییر رشته به هنر در زمان امتحانات خردادماه و کسب نمره قبولی در آزمون بعد از سال دهم، به رشته‌های هنری مانند گرافیک «تغییر رشته» داده تا با این نگاه بلند مدت، برای شرکت در کنکور هنر شرایط لازم را برای کسب بهترین رتبه‌ها داشته باشند، چون در نظام جدید آموزشی، «تغییر رشته» از رشته‌های دیگر به هنر از سال یازدهم به دوازدهم «غیر قانونی» بوده و امکانپذیر نیست.

البته ممکن هست مثل سال‌های گذشته، مراکز آموزشی از راه دور که با مجوز رسمی آموزش و پرورش فعالیت می‌کنند میان بٌر خوبی برای علاقه‌مندان به شرکت کنکور هنر باشد که می‌بایست منتظر بخشنامه‌های جدید وزارت آموزش و پرورش باشیم و با این مراکز هیچ مشکلی در روند آموزشی آنها پیش نمی‌آید و می‌توانند سال دوازدهم به رشته‌های هنر تغییر رشته داده و در کنکور سراسری هنر شرکت کنند.

با توجه به اینکه دیپلم هنرجویان در سال دوازدهم صادر می شود، خیلی از هنرجویانی که پایه ضعیف‌تری داشتند یا بدون پیش دانشگاهی و با هدف جذب سریع‌تر به بازار کار، دانشگاه‌های علمی- کاربردی یا دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه‌های مقطع کاردانی را انتخاب می‌کردند، حالا می‌توانند در کنار بقیه سال دوازدهمی‌ها(پیش دانشگاهی قدیم)، در کنکور سراسری هنر شرکت کنند و محدودیتی نخواهند داشت که این اتفاق، عملاً جمعیت شرکت کننده در کنکور هنر را بیشتر می‌کند، این افزایش جمعیت چه تاثیرات مثبت و منفی دارد؟ 

تأثیر منفی این افزایش جمعیت توسط هنرستانی‌هایی که حالا مجبور به شرکت در سال دوازدهم برای اخذ مدرک دیپلم هستند، بسیار «کمتر» از تأثیر مثبت حذف اکثر سال دوازدهمی‌های رشته‌های ریاضی، تجربی و انسانی از میدان رقابت اصلی در کنکور هنر هنرجویان نظام جدید خواهد بود.

این به معنی قبولی بهتر و آسان‌تر هنرستانی‌های سال دوازدهم در بهترین رشته‌ها و دانشگاه‌های معتبر مانند قبولی در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، دانشگاه هنر و یا دانشگاه الزهرا و حتی دانشگاه هنر و معماری و دانشگاه هنر شیراز است. 

دانش‌آموزان و هنرجویانی هم که قبل از سال 98، مدرک پیش دانشگاهی خود را در نظام قدیم گرفته‌اند و فارغ التحصیل شده‌اند و یا طبق ضوابطی مشمول قوانین نظام جدید آموزشی نیستند، با آزمون و  دفترچه‌ای مجزا و متفاوت از هنرجویان نظام جدید، در کنکور هنر شرکت خواهند کرد.

دفترچه کنکور هنر نظام جدید و نظام قدیم متفاوت است؟ 

براساس اعلام سازمان سنجش، در کنکور سراسری و دانشگاه آزاد سال 98، برای اولین بار برای شرکت کننده‌های نظام آموزشی جدید و قدیم کشور، 2سری طراحی مختلف سؤال انجام خواهد شد. البته با وجود آزمون‌های وابسته به هر نظام آموزشی نباید این نکته را فراموش کرد که کلاً در کنکور هنر تست‌های زیادی از منابع اعلامی سازمان سنجش طرح نمی‌شود و روال آماده‌سازی هنرجویان نظام جدید و قدیم تفاوت زیادی با هم نخواهند داشت.

مسأله‌ای که کمی دو نوع آزمون متفاوت را پیچیده می‌کند این است که هنوز سازمان سنجش در مورد روش گزینش هنرجویان نظام قدیم و جدید و نسبت پذیرش آنها در دانشگاه‌ها اطلاعاتی ارائه نکرده است که با وجود حجم زیادی از ابهامات کلی در مورد نظام آموزشی جدید و میزان تطبیق سازمان سنجش و کنکور سراسری با آن، خیلی هم جای تعجب ندارد و صرفاً باید منتظر ماند تا در بهمن ماه که معمولاً زمان آغاز ثبت نام در کنکور سراسری مقطع کارشناسی توسط سازمان سنجش است، موارد مهم دفترچه راهنمای اولین سال برگزاری کنکور هنر برای اولین نسل سال دوازدهمی‌ها و سنجش هنرجویان نظام جدید، بررسی شود.

 

برچسب ها: کنکور هنر هنر ونوس کنکور هنر نظام جدید تاثیرات نظام جدید آموزشی بر کنکور هنر؛ مطالبات دانش‌آموزان هنرستانی فارس پیگیری شود سایت ونوس دی وی دی هنر ونوسدیدگاه
دیدگاه شما :

آخرین مطالب

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانهزمان تکمیل ظرفیت کنکور ارشد اعلام شد30 گام تا کنکور بخش پنجم آماده سازی شب کنکور30 گام تا کنکور بخش چهارم تمرین تکنیک های آرام بخش30 گام تا کنکور بخش سوم منابع مهم کنکور30 گام تا کنکور بخش دوم مکان مناسب برای مطالعه کنکور30 گام تا کنکور بخش اول نحوه برنامه ریزی برای کنکورآشنایی با دی وی دی های زیست شناسی تجربی ونوس بخش دومآشنایی با دی وی دی های زیست شناسی تجربی ونوس بخش اولآسیب‌های تنوع مدارساهمیت دروس عمومی در کنکور سراسریدانشگاه تهران جزئیات پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس را اعلام کردطرح جایگزین کنکور در مجلسمیزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 99آموزش و پرورش نتوانست سوابق تحصیلی را به خوبی ایفا کندمنابع امتحانی کنکور سراسری سال ۱۳۹۹8 راه موفقیت در آزمون تستیپذیرش بدون آزمون در دانشگاه‌ها دائمی شدرشته های پرطرفدار در دانشگاه امیرکبیردرباره ارشد اقتصاد بیشتر بدانیم