venuspub
ورود / ثبت نام

توصیه های کلیدی برای روز کنکور

17/اردیبهشت/1398 مقالات بدون دیدگاه

توصیه های کلیدی برای روز کنکور : از آنجا که داوطلبان کنکور در این روزها مشغول مطالعه بوده و سخت مشغول مرور مطالب هستند، نکاتی چند در رابطه با روزهای قبل از کنکور و جلسه کنکور در ادامه آورده می شود ؛ امید است که این نکات ساده و در عین حال مهم، برای شما بزرگواران مفید فایده واقع گردد. در واقع قسمت اعظم تلاش شما در فرآیند مطالعه و عبور از این کنکور، مربوط به خود جلسه کنکور و چند روز قبل از آن می­ باشد که متاسفانه بسیاری از دوستان در اثر مواجهه با مشکلاتی ساده، ناتوان از پیاده کردن دانش خود در جلسه کنکور می­‌شوند. لذا توصیه می‌گردد که موارد زیر را با دقت و بطور کامل مطالعه فرموده و آنها را جدی بگیرید .

توصیه­‌های مربوط به روزهای قبل از کنکور

به داوطلبان توصیه می‌شود که قبل از هر چیز، مندرجات دفترچه راهنما را که در هفته قبل از کنکور روی سایت سازمان سنجش کشور قرار می‌گیرد و قابل مشاهده و پرینت است، دقیقا مطالعه کنند. در این دفترچه کلیاتی درباره برگزاری آزمون، آشنایی با پاسخ نامه و نحوه علامت گذاری در آن، نحوه پاسخ گویی به سوالات، تعداد سوالات و چگونگی حضور در جلسه درج شده است.

– به داوطلبان توصیه می‌شود، در روز قبل از برگزاری آزمون، نسبت به شناسایی حوزه امتحانی خود اقدام کنند تا در روز برگزاری آزمون با آرامش کامل در جلسه آزمون حاضر شوند. بنابراین به تمامی داوطلبان کلان شهرها از جمله مشهد، تهران، شیراز، تبریز و اصفهان توصیه می‌شود که حتما یک روز قبل از برگزاری آزمون، حوزه امتحانی خود را شناسایی کنند.شایان ذکر است، آدرس حوزه امتحانی داوطلبان گروه‌های آزمایشی پنج گانه در ذیل کارت ورود به جلسه درج شده است.

– از آنجا که برای خیلی از دوستان مطالعه نکردن در روز قبل از کنکور امکان ندارد، توصیه می­‌شود که فقط چکیده­‌ها و فرمول­‌های مهم مرور شود(به هیچ وجه مطالب جدید مطالعه نکنید).

– به برنامه غذایی خود در روزهای نزدیک به کنکور توجه جدی نمائید(تا حد امکان غذا از مکان­‌هایی تامین شود که به بهداشتی بودن غذا اطمینان داشته باشید).

متخصصان تاکید دارند که داوطلبان قبل از حضور در جلسه کنکور از یک عدد میوه تازه، مقداری آب میوه طبیعی، چند عدد بیسکویت یا خرما می‌توانند استفاده کنند. همچنین خوردن بیش از حد مواد قندی توصیه نمی‌شود.

داوطلبان شب قبل از کنکور از خوردن غذای چرب و حجیم پرهیز و به یک شام سبک بسنده کنند. همچنین از خوردن ماست و دوغ خودداری نمایند. داوطلبان برای داشتن یک خواب آرام می توانند یک لیوان شیر ولرم قبل از خواب بنوشند. برای داوطلبان کنکور نوبت صبح یک صبحانه سبک و ساده مانند مقداری نان، پنیر، گردو و خرما با مقداری سبزیجات را توصیه  می‌شود .به یاد داشته باشید نوشیدن شیر برای صبحانه مناسب نیست.داوطلبانی که نوبت بعدازظهر کنکور دارند برای وعده غذایی نهار می توانند از یک غذای سبک استفاده کنند.

– سعی کنید که در آرامش کامل به سر ببرید و به شایعات و حرف­‌های پراکنده‌­ای که در مورد کنکور گفته می­‌شود، اصلاً توجه نکنید.

– شب قبل از کنکور سعی کنید زود بخوابید.(چند شب مانده به کنکور را زودتر از روال گذشته بخوابید تا با مشکل مواجه نشوید.)

– برای اینکه راحت بخوابید، هیچ کاری لازم نیست انجام دهید، نه قرص خواب ، نه ورزش سنگین و خسته کننده ، نه ماست و دوغ و نه هیچ چیز دیگر ، این شب هم مثل شب­‌های دیگر خیلی عادی بخوابید . سعی کنید قبل از خواب یک دوش آب ولرم بگیرید و بعد راحت بخوابید . فقط یادتان باشد، صبح باید به موقع بیدار شوید.

– به همه شما، بخصوص دوستان خوابگاهی، توصیه می­‌شود که حتماً به چند نفر از اعضای خانواده یا دوستان خود بسپارید که روز کنکور، شما را صبح زود بیدار کنند.

– اگر در منزل هستید به اعضای خانواده­‌تان و اگر در خوابگاه هستید به هم اتاقی‌­هایتان بسپارید که هنگام حرکت به سمت محل برگزاری آزمون، شما را از به همراه داشتن ” کارت ورود به جلسه “، ” ساعت “(ترجیحا کامپیوتری) و ” مداد و پاک کن ” مطمئن نمایند.

توصیه‌های روز کنکور 

-صبحانه بخورید و به هیچ وجه از صبحانه خوردن صرفنظر ننمایید.

– زود سر جلسه حاضر شوید. چون در اینچنین مواقع، ترافیک یا بد شانسی دور از ذهن نیست. لذا برای رفتن به جلسه ، وقت‌تان را طوری تنظیم کنند که خدای نخواسته اگر ماشین خراب شد، اگر اتوبوس پنچرشد و … شما به موقع برسید. با این کار شما زمینه هرگونه نگرانی را از بین می‌برید.

– برای حضور در جلسه آزمون، شما باید پرینت کارت شرکت در آزمون گروه آزمایشی مربوطه؛ اصل کارت ملی یا شناسنامه عکس دار، چند مداد سیاه نرم پررنگ، مداد پاک کن، مدادتراش و سنجاق همراه داشته باشید. به داوطلبان توصیه می‌شود از آوردن وسایل اضافی مانند کیف دستی، ساک دستی، کتاب، جزوه، هر گونه یادداشت، ماشین حساب، تلفن همراه، پیجر، بی سیم و … به جلسه آزمون اکیدا خودداری کنید.

– ساعت به همراه خود داشته باشید و سعی کنید وقت خود را تنظیم کرده و آن را تلف نکنید و در زمان تعیین شده برای هر درس به سوالات پاسخ دهید.

یکی از حالاتی که برای تعدادی از داوطلبان در ساعاتی قبل از برگزاری آزمون رخ می دهد«احساس فراموشی» مطالبی است که به خوبی فراگرفته‌اند . توجه بفرمائید که این «احساس» کاذب است و وقوع آن طبیعی است و معمولاً در همان دقایق اول شروع آزمون با گرم شدن ذهن از بین می‌رود. لذا به هیچ عنوان نگران استرس یا هول شدن نباشید. استرسی هم اگر وجود داشته باشد فقط تا پخش دفترچه اول است، بعد از آن چنان درگیر سوالات می‌شوید که استرس یادتان می‌رود .

– سر جلسه به هیچ عنوان فکر نکنید که خراب کرده­‌اید و تمرکز خود را به هم نزنید.  

– به خدا توکل کنید . از خدا بخواهید که آن چه را که مصلحتتان است رقم بزند. بعد از نماز صبح چند دقیقه با خدا خلوت کنید.

– کنکور یک مسابقه است نه یک امتحان. در امتحان شما اگر زیر ۱۰ بگیرید قبول نشده­‌اید، اما در مسابقه نمره خاصی ملاک نمی‌باشد، بلکه شما نباید از تعداد مشخصی عقب­‌تر باشید. در مسابقه (کنکور) ممکن است یک شخص با نمره ۱۸ رد شود ( چون اکثرا ۲۰ یا ۱۹ گرفته‌اند ) و یا با نمره ۹ نفر اول شود. پس سختی سوالات ممکن است که نمره شما را پائین بیاورد، اما اگر بتوانید تمرکز خود را حفظ کنید، رتبه شما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد .

– اگر آزمون سخت بود، از عباراتی اینچنینی استفاده کنید تا روحیه شما افت نکند: ” من که نمی‌تونم حل کنم وای به حال بقیه ” ، ” اگه سخته برای همه سخته ” .

– اگر سوالات سخت بود، سعی کنید سوالات راحت و متوسط را از دست ندهید. همین سوالات هستند که رتبه‌­ها را تعیین خواهند کرد و الکی روی سوالاتی که می‌دانید قبلاً نمونه آن را حل نکرده‌­اید وقت تلف نکنید و سعی نکنید سر جلسه، درس یاد بگیرید .

– شانسی نزنید و ارزش سوالاتی که درست جواب داده اید را از بین نبرید .

– با سوالات لج نکنید(به هیچ وجه روی یک سؤال، بیش از حد، مکث نکنید). حتی اگر بتوانید به سؤالی بعد از چند دقیقه پاسخ دهید، باز هم به تلف کردن وقتش نمی‌ارزد، زیرا در همان سری سؤالات، خیلی سؤال‌های آسان‌تری هست، که حتماً می‌توانید به آن‌ها جواب دهید و یا اینکه از کجا معلوم سوال غلط نباشد؟ حال اگر با این کار (یعنی اتلاف وقت زیاد برای حل یک سؤال سخت) در انتهای آزمون، وقت کم بیاورید و مثلاً نتوانید ۱۰ سؤال آخر را بخوانید ، مطمئن باشید بین آنها حداقل ۳ یا ۴ سؤال بوده که به راحتی با یک نگاه قابل پاسخ دادن بوده و شما آن ها را در ازای حل یک سؤال سخت از دست داده‌اید. (تازه معلوم نیست مسئله‌ای که آدم با آن ۴-۵ دقیقه کلنجار برود، حتماً هم درست حل شده باشد! ) 

ارزش تمام سوالات یکسان است. در مورد سوالاتی که قبلاً مسلط بوده­‌اید اما سر جلسه نمی‌­توانید آنها را حل کنید، لجتان نگیرد که حتما باید حلش کنم. این کارها وقت را خواهد گرفت.

توصیه های کلیدی

مهمترین ویژگی سؤال‌های تستی تنظیم وقت است. بنابراین مهمترین کار، توجه به زمان پاسخگویی به سؤال­‌هاست که روی دفترچه‌های آزمون برای هر درس، زمان خاصی مشخص شده است که داوطلبان عزیز باید به آن توجه نمایند.

– در تنظیم وقت نه آنقدر وسواس به خرج دهید که هر لحظه به ساعت نگاه کنید و نه آقدر بی خیال شوید که آخر هر درس به ساعت نگاه کنید.

– بعضی داوطلبان در پاسخ دادن به سؤال­‌های کنکور، روش‌های مختلفی دارند. مثلاً اول از یک درس خاص، شروع می‌کنند. ترتیبی که در دفترچه سؤال‌ها رعایت شده ،تقریباً منطقی‌ترین ، شکل است و بهتر است همان ترتیب را رعایت کنید.

چرا که زیاد ورق زدن دفترچه و از این درس به آن درس پریدن ، خودبخود باعث نگرانی و سردرگمی می‌شود. اما این در حد توصیه است. ممکن است کسی در درس خاصی ، استعداد و توانایی ویژه‌ای داشته باشد یا علاقه خیلی زیادی به یک درس بخصوص داشته باشد و بتواند با سرعت زیادی به آن‌ها پاسخ دهد. در این صورت تصمیم با خود اوست .

اما حتماً این مورد را رعایت کنید که هر درس را که برای پاسخگویی انتخاب کرده اید، تا وقتی تمام نشده به سراغ درس دیگری نروید. چون وقت محدود است و ممکن است نتوانید دوباره به سراغ سؤال‌هایی که قبلاً پاسخ نداده‌اید، برگردید.

– نکته بسیار مهم­تر اینکه، اگر ترتیب درس‌­ها را رعایت نکردید، یا اگر سؤالی را بدون پاسخ گذاشتید، در پاسخنامه هم شماره سؤال‌ها را کنترل کنید. چون علامت زدن اشتباه سؤال­‌ها در برگه پاسخنامه یکی از اشتباهات رایج کنکور است، که باعث می­‌شود با همین اشکال کوچک تا انتهای پاسخنامه ، جواب‌ها را اشتباه علامت بزنید. پس بهتر است هر از گاهی شماره سؤال پاسخنامه را با شماره سؤال دفترچه آزمون کنترل نمایید.

– محل گزینه­‌ی صحیح را کاملاً پرکنید (وسواس هم به خرج ندهید). در صورت حذف یا تعویض گزینه‌­ی انتخاب شده­، محل پاسخ قبلی را به طور کامل پاک کنید.

-در پاسخگوئی به سؤا‌ل­‌های هر درس، خوب است که از همان سؤال اول شروع کنید . هرسؤالی را که شک دارید یا اصلاً پاسخ آن را نمی‌دانید(کنارسؤال) علامت بزنید و از آن بگذرید . مثلاً برای سؤال های سخت علامت (-) و آن هایی که شک دارید علامت (*) بگذارید. به این ترتیب سؤال­‌هایی را که مطمئنید بلد هستید، تا آخر پاسخ دهید. باز هم تکرار می کنیم حواستان به شماره سؤال‌­ها در پاسخ نامه باشد، به این ترتیب خیالتان راحت می‌شود. سؤال­‌هایی را که می­‌دانستید پاسخ داده‌­اید، برای بار دیگر به سراغ سؤال­‌هایی بیائید که علامت (*) خورده‌­اند و روی آنها شک داشته‌­اید.

(حواستان به وقت هم هست) وقتی در دور اول به سؤال‌ها پاسخ می‌دهید، ذهن شما فعال می‌شود و خیلی چیزها که در اثر نگرانی فکر می­‌کردید یادتان رفته­، به یادتان می‌آ‌‌‌ید. در دور دوم ، به احتمال زیاد به خیلی از سؤال‌­هایی که شک داشته­‌اید، پاسخ می‌دهید. در آخر به سؤال­‌هایی که اصلاً بلد نیستید نگاهی بیاندازید. شاید بتوانید به بعضی از آنها پاسخ دهید. اما به هیچ وجه روی سؤالی بیش از حد مکث نکنید، حتی اگر بتوانید به سؤالی بعد از چند دقیقه پاسخ دهید بازهم به تلف کردن وقتش نمی‌ارزد. چون در درس‌­های دیگر خیلی سؤال­‌های آسان‌­تری هست که ممکن است وقت نگاه کردن به آنها را از دست بدهید.

– تکلیف هر درس را مشخص کنید، بعد به سراغ درس دیگر بروید و هیچ وقت به فکر این نباشید که دوباره سراغ درس‌­های قبلی برگردید.

– از همین اول، برای خودتان مشخص کنید که قرار است روی سؤال­‌های هر درس ، فقط دو بار مرور داشته باشید و در آخر هم یک مرور کلی و خیلی سریع و در ضمن آن، کنترل شماره سؤال‌­ها روی پاسخ نامه. اگر قرار باشد مرورها بیش از دوبار  باشد، شما از اول با عجله به سؤال­‌ها پاسخ می­‌دهید و این باعث می شود احتمال اشتباه شما­ زیادتر شود. بنابراین نه یک بار و نه چندبار ، فقط دو بار مرور و بار سوم برای سؤال­‌هایی که اصلاً پاسخ آنها را نمی­‌دانید، که البته اگر سرنخی پیدا نکردید خیلی سریع از آنها بگذرید.

– قبل از اینکه به گزینه‌­ها توجه کنید، اصل سؤال را خوب بخوانید و اگر می­‌توانید جواب آن­را در ذهن خود بیابید. خیلی وقت‌­ها توضیحات سؤال، شما را به پاسخ صحیح هدایت می کند، به بعضی کلمه­‌های کلیدی هم دقت کنید. کلماتی مثل : کدام یک درست است ، کدام نیست ، چه نامیده می شود ، چگونه است، کدام مهم تر است ، کدام نادرست است ، کمترین ، بیشترین ، حداکثر، حداقل ، مقایسه کنید و کلماتی از این قبیل

– به سؤال‌­هایی که نتوانسته‌اید پاسخ دهید­، اصلاً فکر نکنید. حتی نفرات اول کنکور هم به بعضی سؤال‌ها نمی‌توانند پاسخ دهند و این یک امر طبیعی است. تازه نفرات صدم و دویستم و… کنکور هم که حتماً جزو قبولی‌­ها هستند به خیلی از سؤال­‌ها نمی‌توانند پاسخ دهند.

– به سؤال‌هایی که همان اول با دقت و اطمینان پاسخ داده اید، هرگز برنگردید ، معمولاً اولین حدس صحیح ترین است. بعضی وقت‌ها وسواس زیاد باعث می‌شود شما پاسخ‌های صحیح را پاک کنید و به جای آن پاسخ غلط را علامت بزنید. بنابراین مرور دوم را فقط برای سؤال‌هایی که شک دارید اختصاص دهید.

– بین پاسخ دادن به دو درس، لحظه کوتاهی استراحت کنید. بخصوص چشم ها وقتی به چیزی خیره شوند زود خسته می‌شوند. مثلاً برای لحظه­‌ا‌‌ی چشم هایتان را ببندید. (حتی به کوتاهی ۱۰ ثانیه). فراموش نکنید شما سر جلسه کنکور هستید و مهمترین کار شما پاسخ دادن به سؤال‌هاست، بنابراین فکرهای دیگر را کنار بگذارید.

– از همین اول، خودتان را آماده کنید برای اینکه پاسخ بعضی سؤال­‌ها را نمی­دانید. معمولاً داوطلبان وقتی چند سؤال اول را نتوانند پاسخ دهند، روحیه خود را از دست می‌دهند. خودتان را برای چنین وضعیتی آماده کنید. شما صدها سؤال دیگر دارید که می توانید به خوبی به آنها پاسخ دهید. بنابراین روحیه خودتان را تقویت کنید و به این چیزها توجهی نکنید.

– چرا اینقدر طرف منفی، قضیه را می‌گیرید، خوشبین باشید. واقعاً روحیه مثبت در موفقیت تاثیر زیادی دارد. ما کاری می­‌توانیم انجام دهیم که به توانایی انجام آن ایمان داشته باشیم. داشتن اعتماد به نفس باعث می‌شود فکر شما هم با جریان قوی­تری کارکند. باخودتان بگویید، «من می‌­توانم» و به این گفته هم اعتقاد داشته باشید.

– چون قرار است نزدیک به ۴ ساعت در سر جلسه کنکور، حضور فعال داشته باشید، لذا به منظور حفظ این وضعیت، توصیه می‌شود در حین اجرای آزمون از کاکائو استفاده کنید. شما با گذاشتن یک عدد کاکائو در دهان خود کالری مورد نیاز بدن و مغز را تا انتهای آزمون تامین کرده‌­اید.

توصیه آخر و خیلی مهم: برای اینکه بتوانید نکات مربوط به سر جلسه کنکور(تنظیم وقت، نحوه پاسخگویی و …) را به خوبی سر جلسه کنکور پیاده نمایید، از دوستانی که در کنکورهای آزمایشی شرکت ننموده ­اند، تقاضا می ­شود که حتماً در مدت باقیمانده تا کنکور، حداقل دو کنکور سراسری سال­‌های قبل را انتخاب نموده و از خود کنکور بگیر‌ید؛ چرا که اجرای تکنیک­ های لازم برای پاسخگویی به سوالات بدون تمرین و تجربه قبلی امری نشدنی است.به نتیجه آزمون توجه ننمایید، فقط سعی نمایید در طی این کنکورهای فرضی، به تکنیک‌های مناسبی برای پاسخگویی به سوالات دست یابید.

موسسه کنکور ونوس:

موسسه کنکور ونوس با درک عمیق نیاز های آموزشی نسل جدید ، از سال ۱۳۹۰ دست به اقدامی نوین زده است .این مؤسسه با بهره گیری از تخصص و تجربه اساتید نام آشنا و برجسته کشور (دکتر شهاب اناریدکتر آرامفرمهندس مهربان – مهندس یحیوی –مهندس دادبام-استاد آزاده-مهندس بنی هاشمی-دکتر سرکشیک زاده-دکتر سبحانی – استاد رادمان مهر -مهندس نصیری-مهندس حسینی- …) توانسته تکنولوژی آموزش شفاهی ، بصری دی وی دی کلیه کتاب های درسی دوره دبیرستان ( از اول تا پیش دانشگاهی ) را با رویکردی تشریحی ، تستی ، نکات کلیدی و جمع بندی طراحی و تولید نماید.
شماهایی که در درس های پایه کنکور مشکل دارید، نگران معدل پایان سال هستید، هنوز شروع به درس خوندنی نکردید، درس های پایه ای کنکور رو نخوندید، واسه کنکور استرس داری، سردرگم هستید، برنامه ریزی نکرده اید، راه موفقیت شما، از ونوس می گذره.


یکی از ویژگی های محصولات ونوس این است که بروی دی وی دی با کیفیت عرضه می شود و شما در هر زمان می توانید آنرا ببینید و این می تواند شما را در یادگیری، بسیار کمک نماید.

 

برچسب ها: توصیه های کلیدی برای روز کنکور کنکور تجربی دی وی دی کنکور تجربی دی وی دی کنکور ریاضی دی وی دی کنکور هنر دی وی دی کنکور انسانیدیدگاه
دیدگاه شما :

آخرین مطالب

کلاس‌های نظری دانشگاه شریف مجازی شد/ سامانه‌های آموزش الکترونیکی به کمک دانشگاه آمد پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری راه حلی برای حفظ نخبگان است؟ثبت نام و انتخاب واحد در دانشگاه پیام نور تا ۱۵ اسفند استسازمان امور دانشجویان در استان‌ها تشکیل می شودپذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی مستقل از کنکور استدوره‌های علمی کاربردی برای مهارتی شدن دانشجویان آزاد استدستورالعمل تشکیل هسته‌های دانشجویی «همیار مشاور امین» دانشگاه آزاد ابلاغ شدآغاز ثبت‌نام داوطلبان کارشناسی ارشد از امروزآنچه باید درباره ثبت نام در دوره های پذیرش بدون کنکور دانشگاه ها بدانیدفهرست 40 رشته جدید دانشگاه تربیت مدرس اعلام شدجدیدترین آمار اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی احصاء شدآغاز مهلت مجدد ثبت‌نام کنکور کارشناسی ارشد از دوشنبهمشاور‌های شغلی به دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه باشدچگونگی طراحی سوالات کنکور سراسری 99 تاریخ ثبت نام و برگزاری آزمونهاي سراسري سال 1399زمان ثبت نام پذیرفته شدگان فراگیر دانشگاه پیام نور اعلام شد آیا الزامات تقاضامحور شدن رساله‌های تحصیلات تکمیلی ابلاغ می‌شود؟استفاده از اساتید فاقد کد تدریس در مراکز علمی کاربردی ممنوع استآزمون سامفای دانشگاهی امروز برگزار می شودراهکار کاهش تقلب پایان نامه‌ نویسی، پژوهش محور شدن دانشگاه‌هاست