venuspub
ورود / ثبت نام

درباره هندسه ماتریس بیشتر بدانیم

5/شهریور/1398 مقالات بدون دیدگاه

درباره هندسه ماتریس بیشتر بدانیم : ماتریس به آرایشی مستطیلی شکل از اعداد یا عبارات ریاضی که بصورت سطر و ستون شکل یافته گفته می‌شود. به طوری که می‌توان گفت که هر ستون یا هر سطر یک ماتریس، یک بردار را تشکیل می‌دهد. هر یک از عناصر ماتریس دَرایه خوانده می‌شود.  ماتریسی با 2 سطر و 3 ستون به شکل زیر است :

ماتریس‌های هم اندازه (با تعداد سطر و ستون برابر) را می‌توان با هم جمع یا از هم تفریق کرد. ضرب دو ماتریس تنها در صورتی ممکن است که تعداد ستون‌های ماتریس نخست با تعداد سطرهای ماتریس دوم برابر باشد.

ماتریس‌ها کاربردهای فراوانی در جبر خطی دارند.

یکی از کاربردهای ماتریس‌ها در حل دستگاه معادلات خطی‌ست. اگر ماتریس مربعی باشد، برخی مشخصات آن را می‌توان از دترمینان آن دریافت. برای نمونه یک ماتریس مربعی معکوس‌پذیر است اگر و تنها اگر دترمینان آن ناصفر باشد. مقدار ویژه و بردار ویژه اطلاعاتی دربارهٔ هندسهٔ نگاشت‌های خطی می‌دهند.

ماتریس‌ها در بیشتر زمینه‌های دانش کاربرد دارند. در تمامی شاخه‌های فیزیک، شامل مکانیک کلاسیک، نورشناسی، الکترومغناطیس، مکانیک کوانتوم و الکترودینامیک کوانتومی ماتریس برای مطالعه‌ی پدیده‌های فیزیکی به کار می‌رود.

دَرایه

به هر یک از عناصر که درون ماتریس می‌آیند دَرآیه یا دَرایه می‌گویند. برای مشخص کردن هر درایه باید عدد ردیف و ستون آن را بصورت پایین‌نویس حرف کوچک نام ماتریس نوشت.

برای نمونه اگر نام ماتریسی A باشد، درایه‌ای که در ردیف نخست و ستون دوم قرار دارد نوشته می‌شود a۱۲ و خوانده می‌شود “درایه‌ی یک دو”. درایه‌های یک ماتریس در حالت کلی می‌توانند حقیقی یا مختلط باشند.

ابعاد

ابعاد یک ماتریس با تعداد سطر و ستون آن تعیین می‌شود. ابعاد ماتریسی با m سطر و n ستون بصورت m × n نوشته و m در n خوانده می‌شود. برای نمونه ابعاد ماتریس A سه در دو (۲×۳) است.

ماتریسی که تنها یک سطر دارد بردار سطری و ماتریسی که تنها یک ستون دارد بردار ستونی نامیده می‌شود. ماتریسی که تعداد سطر و ستون برابر دارد ماتریس مربعی نامیده می‌شود. هندسه ماتریسی با تعداد سطر یا ستون (یا هر دو) بی‌نهایت ماتریس بی‌نهایت خوانده می‌شود. ماتریس تهی ماتریسی‌ست که سطر و ستونی ندارد و ماتریس ها به قالب های زیر هم نوشته می شود

►ماتریس قلاب

►ماتریس کمانک

 

چگونه هندسه ماتریس کنکور را صد در صد صد بزنیم؟

هندسه از دروس مهم در رشته ریاضی است . با مروری بر سوالات آزمون های سراسری سال های گذشته خواهید دیدی که نمونه سوالات مطرح شده از هندسه دهم بسیار زیاد هستند. بنابراین در مطالعه در این درس اصلا کوتاهی نکنید

اگر در خواندن هندسه و نحوه تست زدن آن مشکل دارید حتما دی وی دی های هندسه را از سایت اصلی ونوس دانلود کنید.

تجربه نشان داده است کسانی که از دی وی دی های هندسه ونوس به عنوان تست و یادگیری استفاده کرده اند نتایج بهتری را در کنکور کسب نموده اند.

اساتید که در زمینه تهیه این دی وی دی ها موسسه کنکور ونوس را همراهی نموده اند جزء اساتید برتر کشور محسوب می شوند ، شما می تواند رزومه استاد بنی هاشمی را در قسمت اساتید ونوس مطالعه نمایید

 

برچسب ها: درباره هندسه ماتریس بیشتر بدانیم هندسه تحلیلی ماتریس و دستگاه معادلات کنکور تدریس استاد بنی هاشمی هندسه تحلیلی ماتریس و دستگاه معادلات کنکور دی وی دی هندسه ماتریس دی وی دی کنکور ماتریس سایت ونوس سایت اصلی موسسه کنکور ونوس سایت ونوس کنکوردیدگاه
دیدگاه شما :