venuspub
ورود / ثبت نام

روشهای مطالعه مؤثر بخش سوم

3/آذر/1398 مقالات بدون دیدگاه

روشهای مطالعه مؤثر بخش سوم :  وقتی برای مطالعه می نشینید ، چگونه می توانید انبوهی از اطلاعات و کتابها را به ذهن خود منتقل کنید؟ شما باید عادات مطالعه خوبی ایجاد کنید. در ابتدا ، تلاش بسیار آگاهانه ای برای تغییر روش های مطالعه شما صورت می گیرد ، اما بعد از مدتی به ماهیت دوم تبدیل می شود و مطالعه راحت تر انجام می شود.

روشهای مطالعه مؤثر

1. یک روش پنج مرحله ای را امتحان کنید: نظرسنجی ، سؤال ، خواندن ، بلندخوانی و بررسی. این روش SQ3R یا SQRR نامیده می شود و یک روش مطالعه است که شامل خواندن فعال است که به درک و یادگیری مطالب کمک می کند. این روش به شما امکان می دهد تا مطالب را پیش نمایش کنید و به طور فعال بخوانید ، بنابراین هنگام خواندن یک فصل یا مقاله آماده تر خواهید شد.

با مرور سطحی شروع کنید ، این بدان معناست که به فصل نگاه کنید تا به جستجوی جداول ، شکل ها ، سرفصل ها و هر کلمه پررنگ بپردازید.

سپس با ساختن هر عنوان به یک سوال سؤال کنید.

فصل را بخوانید در حالی که می خواهید به سؤالاتی که از سرفصل های بخش آورده اید پاسخ دهید.

پاسخ سؤالات را بصورت شفاهی و هرگونه اطلاعات مهمی که از فصل به یاد دارید بخوانید.

فصل را مرور کنید تا مطمئن شوید که تمام نکات مهم را یادداشت کرده اید. سپس در مورد این که چرا این مهم است فکر کنید.

2.  از استراتژی THIEVES استفاده کنید. وقتی شروع به مطالعه یک فصل جدید می کنید ، اگر پیش نمایش این فصل را با استفاده از THIEVES به دست آورید ، اطلاعات موجود در آن را بسیار معنی دار تر و آسان تر می کنید.

با عنوان شروع کنید. عنوان در مورد انتخاب / مقاله / فصل به شما چه می گوید؟ از قبل موضوع را چه می دانید؟ هنگام خواندن باید به چه چیزی فکر کنید؟ این به شما کمک می کند تا خواندن خود را تنظیم کنید.

"عناوین" و زیرنویسها را اسکن کنید. این عناوین و زیرنویس ها در مورد آنچه می خوانید برای شما تعریف می کند؟ برای کمک به هدایت خواندن ، هر عنوان و زیر نویس را به یک سؤال تبدیل کنید.

روشهای مطالعه مؤثر بخش سوم . سایت ونوس

حرکت به مقدمه. مقدمه چه چیزی درباره کل متن می گوید؟

جمله اول هر پاراگراف را بخوانید. اینها به طور کلی جملات موضوعی هستند و به شما کمک می کنند در مورد پاراگرافها فکر کنید.

به تصاویر و واژگان نگاه کنید. این شامل جداول و نمودارها است. از همه مهمتر ، به کلمات یا پاراگراف های رنگی متفاوت و لیست های عددی ، به صورت برجسته و تأکید شده توجه کنید.

پایان سؤالات فصل را بخوانید. چه زمانی باید خواندن فصل را بشناسید؟ این سؤالات را هنگام خواندن در ذهن داشته باشید.

به خلاصه فصل نگاه کنید تا قبل از ادامه مطالعه ، ایده خوبی درباره فصل درباره آن کسب کنید

3. جزئیات مهم را برجسته کنید. از یک هایلایت استفاده کنید یا مهمترین نکات را در متن برجسته کنید ، تا بتوانید هنگام مرور مطالب ، آنها را راحت تر مشاهده کنید. همه چیز را برجسته نکنید - این هدف شما را شکست می دهد. درعوض ، فقط مهمترین عبارات و کلمات را برجسته کنید. همچنین کمک می کند تا به قول خودتان به یادداشت های مداد در حاشیه تبدیل شوید تا خلاصه یا نظر در مورد نکات مهم را بیان کنید.

شما همچنین می توانید فقط این بخش ها را بخوانید تا مطالبی را که یاد گرفته اید به سرعت مرور کنید در حالی که هنوز در حافظه تان است و به نکات اصلی کمک می کند تا در آن غرق شوید.

اگر کتاب درسی متعلق به مدرسه است ، می توانید در کنار جمله یا پاراگراف از یادداشت های برجسته یا یک یادداشت معمولی استفاده کنید. یادداشت های خود را روی یک ه یادداشت جداگانه بچسبانید و آن را کنار پاراگراف قرار دهید.

همچنین یک روش خوب برای مرور دوره ای به این روش برای حفظ نکات اصلی چیزهایی است که قبلاً تازه از آن یاد گرفته اید در صورتی که در صورت نیاز به یادآوری مقادیر زیادی از مواد برای یک دوره طولانی تر ، مثل برای معاینه نهایی ، برای یک جامد خوب است. امتحان در رشته اصلی خود ، برای یک فارغ التحصیل ، یا برای ورود به حرفه.

4. مطالب را خلاصه کنید. یک راه خوب برای مطالعه این است که مطالب را در یادداشت ها و کتاب درسی بنویسید. به این ترتیب می توانید به جای زبان کتاب درسی در مورد آن فکر کنید. در صورت وجود ارتباط ، خلاصه های خود را در یادداشت های خود بگنجانید. شما همچنین می توانید یک طرح کلی ایجاد کنید. آن را با ایده های اصلی و تنها مهمترین نکته ها سازماندهی کنید.

اگر از حریم شخصی کافی برخوردار هستید ، به شما کمک می کند تا خلاصه های خود را با صدای بلند بخوانید تا با حواس بیشتری درگیر مطالعه شوید. اگر شما یک یادگیرنده شنوایی هستید یا هنگام بلند خواندن بهتر یاد می گیرید ، این روش می تواند به شما کمک کند.

سعی کنید هنگام مطالعه وانمود کنید که سعی دارید به یک دانش آموز این مطلب را آموزش دهید ؛ در این صورت بهتر یاد خواهید گرفت.

هنگام جمع بندی ، از رنگ های مختلف استفاده کنید. مغز هنگام ارتباط با رنگ ، اطلاعات را راحت تر به یاد می آورد.

5. کارت های فلش درست کنید. این معمولاً با کارتهای نمایه انجام می شود. یک سؤال ، اصطلاح یا ایده را از یک طرف بگذارید و طرف مقابل حاوی جواب باشد. اینها راحت هستند زیرا شما می توانید آنها را با خود حمل کنید و وقتی منتظر اتوبوس هستید ، برای شروع کلاس یا چند لحظه پایین آنها را مطالعه کنید.

همچنین می توانید برنامه های رایانه ای را کاهش دهید که در فضا و هزینه کارت های فهرست بندی کاهش می یابد. همچنین می توانید فقط از یک قطعه کاغذ معمولی تاشو (عمودی) به نصف استفاده کنید. سوالات را در کنار هم قرار دهید که می توانید هنگام جمع شدن کاغذ مشاهده کنید. آن را باز کنید تا جواب های داخل را ببینید. تا زمانی که تمام جوابها را با اطمینان دریافت کنید ، از خودتان سوال کنید. به یاد داشته باشید: "تکرار مادر مهارت است".

روشهای مطالعه مؤثر بخش سوم . ونوس

شما همچنین می توانید یادداشت های خود را با استفاده از سیستم یادداشت برداری کرنل به مرتبا تبدیل کنید ، این شامل گروه بندی یادداشت های شما در مورد کلمات کلیدی می شود که می توانید بعداً با پوشاندن یادداشت ها خود را انتخاب کنید و سعی کنید آنچه را که نوشتید بر اساس دیدن فقط کلمه کلیدی به خاطر بسپارید.

6. مؤثرترین روش برای حفظ اطلاعات ، پیوند دادن آن به اطلاعات موجود است که در ذهن شما جای گرفته است. استفاده از تکنیک های حافظه می تواند به شما در یادآوری مقادیر دشوار یا زیاد اطلاعات کمک کند.

از سبک یادگیری خود استفاده کنید. به آنچه در حال حاضر می آموزید و به راحتی به یاد می آورید فکر کنید - متن آهنگ؟ رقص؟ تصاویر؟ در عادات مطالعه خود کار کنید.

از mnemonics (کمک حافظه) استفاده کنید. تنظیم مجدد اطلاعات دنباله ای است که برای شما معنی دار است. به عنوان مثال ، اگر کسی بخواهد یادداشت های خطوط سه گانه در موسیقی را به خاطر بسپارد ، به یاد بیاورید همه چیز خوب را بخاطر یک سری حروف تصادفی به یاد داشته باشید. شما همچنین می توانید یک کاخ خاطره یا اتاق رومی برای به یاد ماندن لیست هایی مانند سیزده مستعمره اصلی در آمریکا ، به ترتیب زمانی ساخت. اگر لیست کوتاه است ، موارد را با استفاده از یک تصویر در ذهن خود پیوند دهید.

اطلاعات را با یک نقشه ذهن سازماندهی کنید. نتیجه نهایی نقشه برداری باید یک ساختار وب از کلمات و ایده ها باشد که به نوعی در ذهن نویسنده مرتبط است.

از مهارت های تجسم استفاده کنید. فیلمی را در ذهن خود بسازید که مفهومی را که می خواهید به خاطر بیاورید نشان می دهد و چندین بار آن را بازی کنید.

7. مطالب را به قسمتهای کوچکتر قسیم کنید. یک راه برای مطالعه این است که موارد را به بخش های کوچکتر تقسیم کنیم. این به شما کمک می کند تا بجای اینکه سعی کنید همه چیز را یکباره درک کنید ، کمی اطلاعات را یاد بگیرید. شما می توانید موارد را بر اساس موضوع ، کلمات کلیدی یا هر روش دیگری که برای شما معقول باشد ، گروه بندی کنید. نکته اصلی این است که چقدر اطلاعات را در یک زمان یاد می گیرید تا بتوانید قبل از حرکت روی یادگیری آن مطالب تمرکز کنید.

8. یک برگه مطالعه تهیه کنید. سعی کنید اطلاعات لازم را در یک صفحه یا دو مورد در صورت لزوم متراکم کنید. آن را با خود به اطراف بیاورید و هر زمان که دچار سردرگرمی در روزهای منتهی به آزمون شدید ، به آن نگاه کنید. یادداشت ها و فصل های خود را در نظر بگیرید و آن را در موضوعات مرتبط ترتیب دهید و مهمترین مفاهیم را بیرون بکشید.

اگر آن را روی رایانه تایپ کنید ، می توانید با تغییر اندازه فونت ها ، فاصله های حاشیه ای یا لیست ها ، کنترل بیشتری بر روی طرح خود داشته باشید. این امر می تواند در صورت یادگیری بصری به شما کمک کند.

برچسب ها: چگونه درس بخوانیم چگونه مطالعه کنیم پکیج کامل ونوس قیمت محصولات ونوس قیمت محصولات کنکور دی وی دی کنکور دانلود دی وی دی کنکور روشهای مطالعه مؤثر بخش سوم روش مطالعه کنکور روش مطالعه کنکورمشاوره کنکور سایت اصلی ونوس پکیج ونوسدیدگاه
دیدگاه شما :

آخرین مطالب

چگونگی طراحی سوالات کنکور سراسری 99 تاریخ ثبت نام و برگزاری آزمونهاي سراسري سال 1399زمان ثبت نام پذیرفته شدگان فراگیر دانشگاه پیام نور اعلام شد آیا الزامات تقاضامحور شدن رساله‌های تحصیلات تکمیلی ابلاغ می‌شود؟استفاده از اساتید فاقد کد تدریس در مراکز علمی کاربردی ممنوع استآزمون سامفای دانشگاهی امروز برگزار می شودراهکار کاهش تقلب پایان نامه‌ نویسی، پژوهش محور شدن دانشگاه‌هاستدانشگاه‌های برگزیده در ثبت و همانندجویی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها اعلام شدند93درصد دانشجویان دانشگاه آزاد بدون آزمون جذب می شوندارزیابی دقیق و رتبه بندی مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامیامکان ثبت نام مجدد در کنکور ارشد ۹۹ در نیمه بهمن ماه فهرست منابع کنکور سراسری 99 (نظام جدید و نظام قدیم)تکلیف داوطلبان نظام قدیم در کنکور ۹۹ چیست ؟تاثیر معدل در کنکور ۹۹30 دی؛ آخرین مهلت تکمیل ظرفیت پذیرش براساس سوابق تحصیلی کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزادارتقای 8 پله‌ای رتبه دانشگاه آزاد در پایگاه طلایه‌داران علم آیا دانشگاه هوشمند نیاز جامعه را رفع می‌کند؟محققان به کارمندان و دانشجویان و دانش آموزن چه هشداری می‌دهند ؟در چه تاریخی ثبت نام کنکور سراسری 99 انجام میشود؟ در کنکور 99 نظام جدید را انتخاب کنیم یا نظام قدیم ؟