venuspub
ورود / ثبت نام

زیست شناسی پایه دهم

28/مرداد/1398 مقالات بدون دیدگاه

کتاب زیست شناسی پایه دهم کتاب تخصصی رشته علوم تجربی دهم است این کتاب با نام دیگر زیست(1) اولین کتاب از سری کتب زیست شناسی دوره دوم متوسطه است با تغییر سیستم آموزشی همانند بقیه کتب تخصصی دچار تغییرات بسیار شده است همانطور که از نام این کتاب پیداست در آن به موضاعات دستگاه های بدن انسان، بیولوژی جانوری و ساختار های گیاهان (بیولوژی گیاهی) و… پرداخته شده است که به صورت pdf در ادامه این مطلب برای دانلود قرار گرفته است.

 

سرفصل های زیست دهم تجربی

 

زیست ۱ شامل فصل های زیر می باشد این کتاب ۱۱۷ صفحه و ۲۱ گفتار دارد.

  1. زیست شناسی دیروز، امروز و فردا
  2. گوارش و جذب مواد
  3. تبادلات گازی
  4. گردش مواد در بدن
  5. تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد
  6. از یاخته تا گیاه
  7. جذب و انتقال مواد در گیاهان

مباحث زیست شناسی پایه دهم

فصل اول زیست 1

زیست نوین چه معنا داره و تا حالا این شاخه از علم تجربی چه کمک و خدمتی به انسان کرده است

فصل دوم زیست شناسی کلاس دهم

در این فصل موضوع اصلی دستگاه گوارش هست . چون شما با مفاهیم پایه زیست آشنایی کافی ندارید گفتار اول این فصل به آشنایی و بررسی انواع یاخته های جانوری ، بافت ها جانوری و کاربرد آنها می پردازد.چه لایه هایی لوله گوارش را تشکیل داده اند و چه بافت هایی در هر لایه وجود دارند.فعالیت دستگاه گوارش چگونه تنظیم می شود و در نهایت تنوع گوارش در جاندارن مختلف و انواع آن را در جانوران می بینید و این فصل پایان می یابد.

فصل سوم زیست شناسی ‍1

گفتار اول به ساز و کار و فرآیند تنفسی در انسان مربوط می شود و گفتار دو و سه به ترتیب مرتبط با تهویه ششی و تنوع تبادلات گازی هستند.

فصل چهارم زیست دهم

در گفتار اول این فصل به قلب مورد بررسی قرار میگیرد و خواهید دید که صدای های قلب هر کدام چطور تولید میشوند همچنین با دریچه ها و ساختار قلب آشنا می شوید همینطور با چرخه قلب و مفاهیمی همچون الکترو کاردیو گرافی و… آشنا می شوید.

در گفتار ۲ به رگ ها می رسیم رگ ها یعنی ساختاری که سرتاسر بدن را به هم متصل میکنند و به نوعی جاده های حمل و نقلی بدن هستند در این فصل با ساختار رگ ها ، انواع آنها ، نبض ، نحوه تبادل مواد ، دستگاه لنفی و سازگار های تنظیم گردش مواد آشنا می شوید.

در گفتار ۳ با خون که دستگاه حمل و نقل مواد است آشنا میشوید انواع یاخته های خونی ، ترکیبان آن و… را یاد میگیرید و در نهایت در گفتار آخر این فصل نیم نگاهی به دستگاه گردنش مواد در سایر جانوران خواهید داشت.

فصل پنجم زیست پایه دهم تجربی

در این فصل با تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد آشنا می شوید و سپس با مفهوم هم ایستایی و اهمیت آن در بدن ، شرح ساختار کلیه ، نحوه ی تشکیل ادرار  و تخلیه آن مواجه خواهید شد.

در گفتار آخر این فصل هم مانند فصول قبل تنوع دستگاهی که مورد بررسی قرار گرفته در جانوران بررسی خواهد شد.

فصل ششم کتاب زیست 1

در این فصل و به بحث گیاهی می رسیم این فصل و فصل بعد مربوط به گیاهان است این فصل ها عموما فصولی هستند که دانش آموزان ارتباط کمتری می توانند با آن برقرار کنند اما با این حال در کنکور بسیار سرنوشت ساز اند.

در گفتار یک به بررسی یاخته های گیاهی ، شناخت اجزای آن و تفاوت آن ها با یاخته های جانوری خواهید پرداخت سپس در گفتار ۲ سامانه های بافتی گیاهی و در بخش بعد ساختار های گیاهان را خواهید دید.

فصل هفتم زیست دهم

در نهایت به فصل آخر کتاب می رسید و نحوه تغذیه گیاهی ، چگونگی انجام آن و عوامل تاثیر گذار بر آن را مطالعه خواهید کرد.

سپس به خواهید دید که چه جاندارانی در تغذیهٔ گیاهی  مؤثر هستند و چگونه اثرگذاری می کنند و در پایان هم همانگونه که با دستگاه گردش مواد جانوران آشنا شدید با دستگاه گردش مواد گیاهان آشنا خواهید شد.

چگونه زیست کنکور را صد در صد صد بزنیم؟

زیست از دروس مهم در رشته تجربی است . با مروری بر سوالات آزمون های سراسری سال های گذشته خواهید دیدی که نمونه سوالات مطرح شده از زیست دهم بسیار زیاد هستند. بنابراین در مطالعه در این درس اصلا سهال انگاری نکنید

اگر در خواند زیست و نحوه تست زدن آن مشکل دارید حتما دی وی دی های زیست را از سایت اصلی ونوس دانلود کنید.

تجربه نشان داده است کسانی که از دی وی دی های زیست دهم ونوس به عنوان تست و یادگیری استفاده کرده اند نتایج بهتری را در کنکور کسب نموده اند.

اساتید که در زمینه تهیه این دی وی دی ها موسسه کنکور ونوس را همراهی نموده اند جزء اساتید برتر کشور محسوب می شوند ، شما می تواند رزومه استاد آرام فر و استاد نیکجو را در قسمت اساتید ونوس مطالعه نمایید.

محصولات سایت ونوس در زمینه مطالعه زیست کنکور

برچسب ها: دی وی دی زیست شناسی دی وی دی ونوس دی وی دی زیست ونوس سایت ونوس ونوس کنکور سایت اصلی ونوس دی وی دی کنکور زیست نمونه سوال زیست یک دی وی دی آموزشی زیست یک تست کنکور زیست دهم تست کنکور زیست یک تست کنکور زیست 1 دی وی دی زیست یک دی وی دی زیست دهم تجربی دی وی دی زیست دهم دی وی دی زیست کتاب زیست شناسی پایه دهمدیدگاه
دیدگاه شما :