venuspub
ورود / ثبت نام

سهمیه‌ها و تعداد دانشجویان رشته دندانپزشکی بازنگری شوند

8/بهمن/1397 اخبار کنکور سراسری - اخبار بدون دیدگاه

سرپرست وزارت بهداشت درخصوص سهمیه های پذیرش دانشجویان در رشته های مختلف از جمله دندانپزشکی، گفت: قوانینی در کشور وجود دارد که به حوزه آموزش، آسیب های زیادی می زند و برخی متوجه نیستند که دفاع از برخی افراد به معنای دادن مدرک تحصیلی به آنها نیست، بنابراین باید در مورد سهمیه ها و تعداد دانشجویان رشته دندانپزشکی، بازنگری کرده و از توسعه ناموزون جلوگیری کنیم. البته باید به گونه ای مدیریت کنیم که مردم در عرصه دندانپزشکی کشور، احساس ناامنی نکنند.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در سی و هشتمین نشست شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی اظهار داشت: تا زمانی که تغییر رویکرد ایجاد نکنیم و دندانپزشک را به عنوان مدیر سلامت دهان و دندان تلقی نکنیم، همواره با مشکل روبرو هستیم و این تغییر را باید از حوزه آموزش آغاز کنیم.

وی تصریح کرد: آموزش دندانپزشکی باید با رویکرد اجتماعی انجام شود و دانشکده‌ها و دانشجویان باید حضور بیشتری در بین مردم و اجتماع داشته باشند. دو سال پیش در یکی از روستاهای استان کردستان حضور پیدا کردم، اما بزرگترین و غم انگیزترین آفت نظام سلامت آنجا بود که در این روستاها در دهان هیچ مرد و زن بیشتر از ۳۰ ساله، دندان طبیعی و سالم نبود و دانشکده دندانپزشکی سنندج، حتی یک بار هم در آن روستا حضور پیدا نکرده بود.

سرپرست وزارت بهداشت با بیان اینکه آموزش دندانپزشکی در کشور بدون در نظر گرفتن جامعه انجام می‌شود، افزود: آموزش‌های دندانپزشکی، از جامعه جدا است و در حوزه سلامت دهان و دندان، کار اساسی نکرده ایم چون شاخص DMF (تعداد دندان‌های پوسیده، کشیده و پرشده) بهبود نیافته است. سال ۵۷ در کشور شاخص مرگ نوزادان ۱۳۰ در هر هزار تولد زنده بود که امروز به ۹ در هر هزار تولد زنده رسیده و یا شاخص مرگ و میر کودکان از حدود ۱۲۰ در هر هزار تولد زنده به ۱۳ رسیده و میزان مرگ و میر مادران باردار ناشی از عوارض حاملگی از ۲۴۵ در هر ۱۰۰ هزار تولد زنده به ۱۹ در هر ۱۰۰ هزار تولد زنده کاهش یافته است، اما چرا در شاخص‌های سلامت دهان و دندان پیشرفت چندانی نداشته ایم؟ چون دانشکده‌های دندانپزشکی به عنوان مدیر نظام بهداشتی در جامعه حضور نداشته اند.

دکتر نمکی یادآور شد: نادیده گرفتن بهداشت دهان و دندان یکی از مشکلات کشور است چون به آموزش‌های جامعه نگر و تربیت نیروهای رده میانی با رویکرد بهداشتی، توجه نکرده ایم. اولین تقاضای من از دکتر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت این بود که باید نیروهای رده میانی با رویکرد بهداشتی برای دهان و دندان تربیت کنیم که آموزش‌های همگانی در بخش بهداشت دهان و دندان تقویت شود و اگر در موضوع پیشگیری، تلاش کرده و گروه‌های هدف مانند دانش آموزان مدارس را تعریف کنیم، موفقیت‌های زیادی داشته ایم. هر قدر بر روی تربیت نیروهای بهداشتی برای بهداشت دهان و دندان، آموزش همگانی و سیستم ارجاع در نظام شبکه، هزینه کنیم، کار درستی انجام داده ایم.

وی تصریح کرد: آقای داگلاس نورس که یکی از تئوری پردازان توسعه و برنده جایزه نوبل است اعتقاد دارد که اگر می‌خواهید ببینید که یک جامعه در حال پیشرفت است یا خیر، به جای توجه به چاه‌های نفت، مدارس آن را ببینید و اگر در مدارس، دانش آموزان دانش پژوه و فهیم داشته باشیم، قطعاً کشور در حال توسعه و پیشرفت است. بنابراین بهترین محیط برای انجام کار بهداشت دهان و دندان، مدرسه است.

سرپرست وزارت بهداشت، افزود: مادر من یک زن قالیباف بود، اما از زمان کودکی، مراقبت از دندان را به بنده آموخت و تمام سال‌های عمرم به جز در موردی که سنگی در غذا، باعث آسیب به دندانم شد، روی یونیت دندانپزشکی ننشستم و این آموزش و مراقبت را مدیون مادرم هستم.

دکتر نمکی با اشاره به ضعف ارتباطات بین رشته در حوزه دندانپزشکی، تاکید کرد: ارتباطات بین رشته‌ای در دندانپزشکی بسیار کم است و آموزش‌ها باید با کمک سایر گروه‌های آموزشی ارائه شود و می‌توان کارهای مشترکی انجام داد.

وی درخصوص سهمیه‌های پذیرش دانشجویان در رشته‌های مختلف از جمله دندانپزشکی، گفت: قوانینی در کشور وجود دارد که به حوزه آموزش، آسیب‌های زیادی می‌زند و برخی متوجه نیستند که دفاع از برخی افراد به معنای دادن مدرک تحصیلی به آنها نیست، بنابراین باید در مورد سهمیه‌ها و تعداد دانشجویان رشته دندانپزشکی، بازنگری کرده و از توسعه ناموزون جلوگیری کنیم. البته باید به گونه‌ای مدیریت کنیم که مردم در عرصه دندانپزشکی کشور، احساس ناامنی نکنند که برای این کار باید به پیشگیری اهمیت بیشتری دهیم و از سوی دیگر، در اصلاح تعرفه‌ها و نظام بیمه‌ها اقداماتی انجام دهیم.

سرپرست وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: به یکی از کشورهای اروپایی سفر کرده بودم و یکی از همکاران پزشکی ایرانی ما که در آن کشور سکونت داشت، کارت باشگاه ورزشی بسیار مجهزی داشت و عنوان می‌کرد که کارت باشگاه از سوی بیمه به او داده شده و در آن کشور، اگر به تعداد مشخصی در باشگاه ورزشی حضور پیدا کرده و اقدام به تحرک و فعالیت بدنی داشته باشند، در سال آینده، حق بیمه کمتری دریافت می‌کنند، بنابراین بیمه‌ها باید پیشگیری و توانبخشی را بپذیرند چون به نفع آنها است و از هزینه‌های آنها کاسته می‌شود.

دکتر نمکی ضمن تاکید بر نقش ویژه بخش خصوصی در حوزه ارائه خدمات دندانپزشکی، گفت: هر مطب در بخش خصوصی برای ما می‌تواند یک مرکز سلامت دهان و دندان باشد. از سوی دیگر اصلاح تعرفه‌ها، تعریف جایگاه دندانپزشک خانواده در نظام ارجاع به عنوان فردی از تیم پزشکی خانواده و افزایش پوشش بیمه برای خدمات دندانپزشکی، مهم و اساسی است.

به گزارش وبدا، وی یادآور شد: برای تهیه برنامه آموزشی متفاوت از قبل در رشته دندانپزشکی و تقویت جامعه نگرشدن آن، همه باید کمک کنند تا بتوانیم فیلد آموزش را تغییر دهیم. امروز مؤلفه‌های اجتماعی مؤثر بر سلامت، بسیار مهم هستند و شاخص‌های اجتماعی و اقتصادی را از آموزش‌ها حذف کرده ایم که باید به برنامه‌های آموزشی اضافه شوند و باید فیلد آموزش را از دانشکده‌ها و یونیت‌ها به اجتماع و بین مردم ببریم.

برچسب ها: رشته های پزشکی رشته دندانپزشکیدیدگاه
دیدگاه شما :

آخرین مطالب

فهرست منابع کنکور سراسری 99 (نظام جدید و نظام قدیم)تکلیف داوطلبان نظام قدیم در کنکور ۹۹ چیست ؟تاثیر معدل در کنکور ۹۹30 دی؛ آخرین مهلت تکمیل ظرفیت پذیرش براساس سوابق تحصیلی کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزادارتقای 8 پله‌ای رتبه دانشگاه آزاد در پایگاه طلایه‌داران علم آیا دانشگاه هوشمند نیاز جامعه را رفع می‌کند؟محققان به کارمندان و دانشجویان و دانش آموزن چه هشداری می‌دهند ؟در چه تاریخی ثبت نام کنکور سراسری 99 انجام میشود؟ در کنکور 99 نظام جدید را انتخاب کنیم یا نظام قدیم ؟تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 99اعلام برنامه زمانی و آخرین تغییرات کنکور 99 آیا آزمون سراسری 99 را بدون اعمال تأثیر قطعی معدل برگزار میکنند.درخشش عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس در جشنواره جوان خوارزمیآیا تدوین کتب درسی دانش‌آموزی و دانشجویی در مسیر استکبار ستیزی مفید است؟آیا ایجاد مراکز داخلی معتبر برای پذیرش مقاله در کشور امکان پذیر هست؟آیا آزمون زبان انگلیسی دانشگاه تربیت مدرس بهمن ماه برگزار می‌شود آیا دولت 30 درصد از شهریه دانشجویان را پرداخت می کند آیا رسانه‌ها نقش بسزایی در کمک به دانشجویان در انتخاب گرایش تحصیلی دارند ؟چرا توجه به بخش مشاوره برای انتخاب گرایش تحصیلی کم شده استدیگر مقطع دکتری ۶ تا ۹ سال طول نمی‌کشد