venuspub
ورود / ثبت نام

منابع کنکور خلاقیت موسیقی

13/مهر/1398 مقالات بدون دیدگاه

درس خلاقیت موسیقی یکی از دروس تخصصی کنکور هنر است که به طور معمول هر سال ۲۰ سوال مربوط به آن در آزمون می‌آید. البته نکته مهم درباره این درس اینجاست که هیچ منبع مشخصی برای سوالات این درس وجود ندارد و هر سال کتابی از طرف سازمان سنجش برای آن معرفی می‌شود که خیلی کامل و کاربردی نیست. همین نکته باعث می‌شود تا دانش‌آموزان معمولا برای پیدا کردن منابع دقیق و کامل به مشکل بر بخورند.

باید توجه داشت درس خلاقیت موسیقی برای کسانی که متقاضی رشته موسیقی یعنی زیر گروه پنج هستند، ضریب ۴ و برای سایر افراد ضریب ۱ دارد. البته با این وجود نباید از تاثیرات این درس برای سایر متقاضیان غافل شد، زیرا که مباحث آن محاسباتی است و به سادگی با یادگیری روش تستی آن و محاسبه آن می‌توانید به سوالات این درس پاسخ دهید.

عمده سوالات مطرح شده از خلاقیت تصویری مربوط به کدام بخش می شوند؟

در مقابل برای دروسی مثل خلاقیت تصویری که عمده سوالات آن درک تصویر است تضمینی برای صحیح بودن پاسخ‌ها وجود ندارد و ممکن است پاسخ مورد نظر داوطلب با درک طراح سوال متفاوت باشد. همچنین با توجه به اینکه دروس محاسباتی در رشته هنر بخش کمتری از سوالات را شامل می‌شوند، فرصت خوبی هستند برای بالا بردن درصد موفقیت داوطلبان این رشته هم معمولا از این دروس عبور می‌کنند و سراغ سوالات و درس‌هایی می‌روند که کمتر به تحلیل و محاسبه نیاز داشته باشند. پس با این حساب درس خلاقیت موسیقی به شدت می‌تواند در موفقیت داوطلب کنکور گروه تخصصی هنر تاثیر گذار باشد

منابع کنکور خلاقیت موسیقی سایت مرکزی ونوس

بیشترین سوالات خلاقیت موسیقی از کدام بخش ها است؟

طبق بررسی که در خصوص سوالات کنکورهای سال‌های قبل انجام شده، به طور معمول هر سال بین ۴ تا ۵ سوال این بخش به تاریخ موسیقی شامل تاریخ ایران و جهان اختصاص دارد. همچنین ۲ تا ۳ سوال سازشناسی می‌آید که بیشتر محاسباتی است و سایر سوالات به مباحث تئوری موسیقی شامل صدا شناسی، علایم نگارشی، فواصل، ریتم، گام، هارمونی و تئوری موسیقی ایرانی اختصاص دارد که با تمرین و تست می‌توان آنها را یاد گرفت.

منابع سازمان سنجش برای رشته خلاقیت موسیقی

 • کتاب خلاقیت موسیقی(معرفی شده از سوی سازمان سنجش): سال چهارم هنر.چاپ ۴۹۳۱
 • مبانی نظری و ساختار موسیقی ایرانی: رشته موسیقی
 • شناخت سازهای ارکستر سمفونیک ۴ و ۲، رشته موسیقی
 • سازشناسی ایرانی، رشته موسیقی

همچنین منابع کمکی که با توجه به تجربه داوطلبان سال‌های گذشته و مشاوران تحصیلی ونوس معرفی می‌شود، در زیر آمده است.

 • تئوری جامع موسیقی (کامران همت پور و حسن نساری) کانون فرهنگی آموزش
 • آموزش خلاقیت موسیقی، «کتاب سبز» کانون فرهنگی آموزش
 • تست‌های طبقه بندی شده خلاقیت موسیقی (هیأت مؤلفان) «کتاب آبی» کانون فرهنگی آموزش
 • تئوری بنیادی موسیقی ( پرویز منصوری )
 • تئوری موسیقی(مصطفی کمال پورتراب )
 • فرم و طرح در موسیقی(رمی بنت )
 • نظری به موسیقی (روح الله خالقی )
 • تاریخ مختصر موسیقی ایران (تقی بینش )
 • درک و دریافت موسیقی (راجر کی مین )
 • مجموعه کتاب های «هفت کنکور» کانون فرهنگی آموزش

نکات کلیدی درباره درس خلاقیت موسیقی

سطح درس موسیقی در کنکور سراسری سال به سال دارد بالا می‌رود، اما همچنان حتی مرور کنکورهای سال‌های پیشین می‌تواند کمک کننده باشد. در کنکور دو سال اخیر از مبحث فراموش شده و گسترده‌ی «علائم، اختصارات و اصطلاحات» دوباره سوال آمده است، که البته حضور این مبحث را می‌شد از کنکورهای کارشناسی ارشد سال‌های اخیر حس کرد و این به ما گوشزد می‌کند که به عنوان متقاضی ورود به رشته‌ی موسیقی در دانشگاه‌های سراسری، مرور کنکورهای کارشناسی ارشد این رشته امری ضروری است.

در مبحث آکوردشناسی، دیگر سوالات مربوط به آکوردهای سه صدایی و چهارصدایی عادی تنها نیامده و طراحان به سمت مسائلی تخصصی در این مبحث رفته‌اند (آکورد ششم ناپلی‌تن و آکوردهای پنج صدایی) که دانستن آن ها برای افرادی که متقاضی ورود به رشته‌ی موسیقی نیستند، کاملاً غیرضروری است.

فرم شناسی در هیچ سالی به اندازه‌ی سال ۹۶ و ۹۵ در کنکور سراسری مطرح نشده است و چهار تا از سوال‌ها را به خود اختصاص داده است که اهمیت این مبحث را نشان می‌دهد. سازشناسی غربی همچنان بیشترین تعداد سوالات را در بین مباحث از آن خود دارد. تلفیق مباحث سازشناسی «ایرانی» و «غربی» و «مدشناسی ایرانی» و «گام‌های غربی» همچنان در هر مورد اما همان یک سوال خود را حفظ کرده‌اند.

در بررسی کنکور اخیر باید در نظر گرفت که امسال در هیچ یک از مباحث «تاریخ موسیقی» و «فواصل» سوالی مطرح نشده و در عوض ما شاهد حضور پررنگ‌تر مبحث «شناخت مدهای ایرانی» بودیم.

بودجه بندی درس خلاقیت موسیقی در کنکورهای پنج سال گذشته

در برنامه ریزی کنکور سراسری استفاده از بودجه بندی ضروری است. زیرا بودجه بندی هر درس در کنکور سراسری تعیین کننده اهمیت آن درس یا مبحث است، پس میزان زمان اختصاص داده شده به هر درس را تعیین می کند. بودجه بندی برای داوطلبانی که زمان کوتاهی برای مطالعه دارند و می خواهند در کنکور سراسری نتیجه دلخواه خود را به دست آورند، کلید طلایی کارگشاست. از بودجه بندی کنکور سراسری برای تعیین مباحث پر تکرار در کنکور سراسری استفاده می‌شود. آگاهی از بودجه بندی کنکور سراسری باعث صرفه جویی در وقت و تمرکز روی مباحثی می‌شود که سوال‌های بیشتری از آنها طرح می‌شود

منابع کنکور خلاقیت موسیقی سایت اصلی ونوس.

جدول بودجه بندی درس خلاقیت موسیقی برای کنکور هنر 99

۹۶

۹۵

۹۴

۹۳

۹۲

نام درس

۰

۰

۰

۰

۰

نت شناسی

۱

۰

۱

۱

۴

فواصل غربی

۰

۰

۰

۰

۰

فواصل ایرانی

۲

۱

۲

۰

۲

گام های غربی

۱

۰

۱

۰

۰

گام های کلیسایی

۲

۳

۲

۲

۱

مدشناسی ایرانی

۴

۵

۴

۴

۳

سازشناسی غربی

۲

۱

۲

۲

۲

سازشناسی ایرانی

۰

۰

۰

۱

۴

تاریخ موسیقی جهان

۰

۰

۲

۱

۰

تاریخ موسیقی ایران

۰

۰

۲

۳

۳

آکوردشناسی

۱

۲

۲

۱

۰

هارمونی

۴

۴

۱

۳

۱

فرم شناسی

۰

۰

۰

۰

۰

فیزیک صوت

۰

۰

۰

۰

۰

تعاریف ایرانی

۱

۲

۰

۰

۰

علائم، تعاریف و اختصارات

۰

۰

۰

۰

۰

ریتم و میزان بندی

۱

۱

۰

۱

۰

تلفیق سازشناسی

۱

۱

۱

۱

۰

تلفیق مدها و گام ها

۲۰

جمع

 

برچسب ها: سایت مرکزی ونوس دی وی دی خلاقیت تصویری خلاقیت تصویری و تجسمی جزوه خلاقیت تصویری ونوس جزوه خلاقیت موسیقی ونوس دی وی دی خلاقیت موسیقی ونوس موسسه کنکور ونوس درس خلاقیت موسیقی سایت ونوس خلاقیت موسیقی منابع کنکور خلاقیت موسیقی موسسه ونوسدیدگاه
دیدگاه شما :

آخرین مطالب

استفاده از اساتید فاقد کد تدریس در مراکز علمی کاربردی ممنوع استآزمون سامفای دانشگاهی امروز برگزار می شودراهکار کاهش تقلب پایان نامه‌ نویسی، پژوهش محور شدن دانشگاه‌هاستدانشگاه‌های برگزیده در ثبت و همانندجویی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها اعلام شدند93درصد دانشجویان دانشگاه آزاد بدون آزمون جذب می شوندارزیابی دقیق و رتبه بندی مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامیامکان ثبت نام مجدد در کنکور ارشد ۹۹ در نیمه بهمن ماه فهرست منابع کنکور سراسری 99 (نظام جدید و نظام قدیم)تکلیف داوطلبان نظام قدیم در کنکور ۹۹ چیست ؟تاثیر معدل در کنکور ۹۹30 دی؛ آخرین مهلت تکمیل ظرفیت پذیرش براساس سوابق تحصیلی کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزادارتقای 8 پله‌ای رتبه دانشگاه آزاد در پایگاه طلایه‌داران علم آیا دانشگاه هوشمند نیاز جامعه را رفع می‌کند؟محققان به کارمندان و دانشجویان و دانش آموزن چه هشداری می‌دهند ؟در چه تاریخی ثبت نام کنکور سراسری 99 انجام میشود؟ در کنکور 99 نظام جدید را انتخاب کنیم یا نظام قدیم ؟تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 99اعلام برنامه زمانی و آخرین تغییرات کنکور 99 آیا آزمون سراسری 99 را بدون اعمال تأثیر قطعی معدل برگزار میکنند.درخشش عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس در جشنواره جوان خوارزمی