venuspub
ورود / ثبت نام

میزان تاثیر معدل در کنکور 99

13/شهریور/1398 اخبار بدون دیدگاه

در سال های اخیر عبارت تاثیر معدل در کنکور به کرات توسط داوطلبان شنیده می شود که بسیار هم مورد پرسش قرار می گیرد. طبق روال سال های گذشته در کنکور سال جاری نیز نمرات نهایی و سوابق تحصیلی داوطلبان تاثیرگذار خواهد بود. با توجه به این که از نیمه دوم دهه 80 خبر حذف تدریجی کنکور ، ذهن داوطلبان را به خود درگیر کرده است اما خبر قطعی حذف این آزمون هنوز از سوی سازمان سنجش منتشر نشده است.

در سال های اخیر شاهد افزایش میزان درصد تاثیر مثبت سوابق تحصیلی بر قبولی داوطلبان کنکوری بوده ایم. در واقع معدل دانش آموزانی که دیپلم خود را از سال 1384 و مدرک پیش دانشگاهی را از سال تحصیلی 90 – 91 به بعد اخذ کرده اند، در کنکور سراسری موثر خواهد بود. در ادامه به شرح جزئیات مرتبط با این موضوع می پردازیم.

میزان تاثیر معدل در کنکور سراسری 99 حداکثر 30 درصد با تاثیر مثبت اعمال می شود.

میزان تاثیر معدل در کنکور 99

ظرفیتی که برای پذیرش دانشجویان بر اساس سوابق تحصیلی در نظر گرفته شده است ، معادل 85 درصد می باشد. میزان تاثیر معدل برای این دسته از افراد 100 درصد است. اما افرادی که از سال 1384 به بعد دیپلم خود را در رشته های ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی گرفته و امتحانات یک یا چند درس آن ها به صورت نهایی برگزار شده است ، معدل کتبی آن ها در کنکور سراسری موثر خواهد بود. در سال 94 بر اساس طرحی که تصویب شد معدل داوطلبان تاثیر قطعی در رتبه آن ها داشت. یعنی هم تاثیر مثبت و هم تاثیر منفی می توانست داشته باشد ، ولی خوشبختانه از سال 95 تاکنون ، باز هم این تاثیر منفی لغو و تنها معدل بالا در رتبه داوطلبان تاثیر مثبت دارد. از امسال شاهد تاثیر مثبت 25 درصدی سوابق تحصیلی دبیرستان و تاثیر مثبت 5 درصدی نمره دروس نهایی پیش دانشگاهی داوطلبان خواهیم بود.

مطابق با بیانات فوق ، جای نگرانی برای داوطلبانی که موفق به کسب معدل مطلوب نشده اند ، وجود ندارد. چرا که تاثیر معدل در کنکور سراسری 99 حداکثر 30 درصد و به صورت مثبت اعمال می گردد.

چه کسانی مشمول تاثیر مثبت 5 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 99 می شوند؟

چنان چه داوطلبان مدرک پیش دانشگاهی خود را در هر یک از رشته های ریاضی ، انسانی ، تجربی و معارف اسلامی از سال 1390 – 1391 به بعد دریافت نموده باشد ، در صورتی که یک یا چند درس از دروس پیش دانشگاهی خود را به صورت نهایی (کشوری) گذرانده باشد ، مشمول اعمال 5 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سراسری می شوند. به عبارت دیگر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی این داوطلبان به میزان 5 درصد به صورت مثبت بر رتبه فرد اثر گذار خواهد بود.

چه کسانی مشمول تاثیر مثبت 25 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 99 می شوند؟

داوطلبانی که دیپلم نظام قدیم خود را در رشته های ریاضی ، انسانی ، تجربی و علوم معارف اسلامی از سال 1384 تا 1397 اخذ نموده و یک یا چند درس آن ها به صورت نهایی (کشوری) برگزار شده باشد ، مشمول اعمال 25 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سراسری خود می شوند یعنی سوابق تحصیلی این افراد به میزان 25 درصد و به صورت مثبت بر رتبه داوطلب تاثیرگذار خواهد بود.

چه کسانی مشمول تاثیر مثبت 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 99 می شوند؟

اگر داوطلبی یک یا چند درس خود را هم در مقطع دیپلم  و هم در مقطع پیش دانشگاهی به صورت نهایی گذرانده باشد و درواقع شرایط هر دو گروه فوق را داشته باشد ، مشمول تاثیر حداکثر 30 درصدی می باشد که این تاثیر به صورت مثبت بر رتبه وی موثر خواهد بود. هم چنین آن دسته از داوطلبانی که دیپلم هر یک از رشته های ریاضی ، انسانی ، تجربی و علوم معارف اسلامی خود را در نظام آموزشی جدید دریافت نموده باشند و یک یا چند درس از دروس پایه دوازدهم آن ها به صورت نهایی و کشوری برگزار شده باشد ، سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی آن ها به میزان 30 درصد مثبت بر نمره کل نهایی تاثیر خواهد داشت.

بنابراین متوجه شدیم که تاثیر معدل در کنکور ، برای تمام شرکت کنندگان آن حداکثر تا 30 درصد و به صورت مثبت می باشد.

برچسب ها: میزان تاثیر معدل در کنکور 99دیدگاه
دیدگاه شما :

آخرین مطالب

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانهزمان تکمیل ظرفیت کنکور ارشد اعلام شد30 گام تا کنکور بخش پنجم آماده سازی شب کنکور30 گام تا کنکور بخش چهارم تمرین تکنیک های آرام بخش30 گام تا کنکور بخش سوم منابع مهم کنکور30 گام تا کنکور بخش دوم مکان مناسب برای مطالعه کنکور30 گام تا کنکور بخش اول نحوه برنامه ریزی برای کنکورآشنایی با دی وی دی های زیست شناسی تجربی ونوس بخش دومآشنایی با دی وی دی های زیست شناسی تجربی ونوس بخش اولآسیب‌های تنوع مدارساهمیت دروس عمومی در کنکور سراسریدانشگاه تهران جزئیات پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس را اعلام کردطرح جایگزین کنکور در مجلسمیزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 99آموزش و پرورش نتوانست سوابق تحصیلی را به خوبی ایفا کندمنابع امتحانی کنکور سراسری سال ۱۳۹۹8 راه موفقیت در آزمون تستیپذیرش بدون آزمون در دانشگاه‌ها دائمی شدرشته های پرطرفدار در دانشگاه امیرکبیردرباره ارشد اقتصاد بیشتر بدانیم