venuspub
ورود / ثبت نام

نشست رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور با نمایندگان و مسئولان دولتی

24/دی/1397 اخبار بدون دیدگاه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، در این نشست که با حضور دکتر محمدرضا عارف، رئیس کمیسیون آموزش مجلس، برگزار شد، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، با اعلام اینکه تمرکز جلسه بر مسائل مربوط به بودجه دانشگاه‌هاست گفت: «دانشگاه‌ها به لحاظ مالی تحت فشار هستند. ما شرایط دولت را می‌دانیم ولی باید بدانیم دانشجو وقتی وارد دانشگاه می‌شود یعنی هزینه و هزینه‌ای که دانشجو دارد را نمی‌توانیم نادیده بگیریم».
رئیس دانشگاه تهران افزود: «بحث دیدن بودجه دانشگاه غیرمستقیم و مستقیم است ما سعی کرده‌ایم راهکارهای غیرمستقیم بدهیم که یکی از آنها بند «ط» است اما علاوه بر آن مسائل، پیشنهاد دیگری ارائه دادیم تحت عنوان صندوق توسعه فناوری».
دکتر نیلی خاطرنشان کرد: «ما صندوقی برای توسعه فناوری نداریم، صندوقی که محورش مسائل صنعتی و تولیدی و توسعه تکنولوژی باشد. ما پیشنهاد کردیم که صندوق با نام توسعه فناوری تشکیل شود و منابع آن هم سه دهم درصد واردات کشور منهای کالاهای اساسی باشد که این پول برای حل مسائل کشور و توسعه تکنولوژی صرف شود».
وی با اشاره به مزیت این روش گفت: «همان‌طور که می‌دانید همیشه برای واردات پول وجود دارد، واردات لوازم آرایشی، میز و صندلی و خودرو و غیره همیشه وجود دارد. بنابراین اگر این الگو اجرا شود، صندوقی شکل می‌گیرد که همیشه در آن پول وجود دارد و می‌توان آن را صرف توسعه فناوری کشور کرد».
دکتر نیلی احمدآبادی از تمایل شرکت‌های بزرگ برای همکاری با صندوق خبر داد و افزود: «قرار شد که با مشارکت شرکت‌های بزرگ و سودده مثل فولادسازی، پتروشیمی و غیره صندوقی تشکیل شود که ۲۰ درصد از بودجه آن را صندوق مادر و ۸۰ درصد را شرکت‌های بزرگ بر عهده بگیرند. این شرکت‌ها پذیرفته‌اند که اگر دولت ۲۰ درصد را تأمین کند آن‌ها هم ۸۰ درصد را می‌پذیرند به شرطی که در مدیریت آن مشارکت داشته باشند و آن صندوق مسائل را حل کند».
رئیس دانشگاه تهران اضافه کرد: «اگر این صندوق را شکل ندهیم، دانشگاه‌ها باید همچنان نیازمند تأمین بودجه از طریق سازمان مدیریت باشند و صنعت کشور همچنان پسرفت کند. اما در صورت تشکیل این صندوق، منابع مالی وجود خواهد داشت و چون این منابع از صنعت هم گرفته شده، صنعت باید از این پول استفاده کند. البته می‌توان بخشی از مالیات را نیز به این صندوق اختصاص داد».
در ادامه این نشست، رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور به طرح دیدگاه‌های خود درباره بودجه دانشگاه‌ها در سال آینده پرداختند و ادامه کار را با وضعیت موجود بسیار دشوار توصیف کردند.
دکتر محمدرضا عارف نیز با شنیدن دیدگاه‌های رؤسای دانشگاه‌ها به تشریح ویژگی‌های بودجه سال آینده پرداخت و به پرسش‌های مطرح شده از سوی مسئولان دانشگاهی پاسخ گفت.
معاون اداری مالی وزارت علوم نیز در این نشست گفت: «در ارتباط با صندوق جلسات متعددی با سازمان برنامه، صندوق توسعه و صندوق رفاه دانشجویان علوم پزشکی داشتیم و به این نتیجه رسیدیم که اگر بتوانیم یک صندوق جداگانه به‌عنوان صندوق توسعه علمی، پژوهشی و در قالب اساسنامه آماده و به هیأت دولت ارائه کنیم همه مجموعه‌های علمی، پژوهشی نیازهای دانشگاه‌ها را در این صندوق برطرف می‌کنیم».
وی خاطر نشان کرد: «بخشی از طریق صندوق توسعه ملی و بخشی دیگر با تجمیع دو صندوق دانشجویان پزشکی و غیرپزشکی می‌توانیم یک سرمایه قابل قبول داشته باشیم».
هم‌چنین تعدادی از نمایندگان شهر تهران دیدگاه‌های خود را برای اصلاح و ترمیم بودجه دانشگاه‌ها بیان کردند.

 

پایان خبر.

برچسب ها: دانشگاه های سطح یکدیدگاه
دیدگاه شما :

آخرین مطالب

فهرست منابع کنکور سراسری 99 (نظام جدید و نظام قدیم)تکلیف داوطلبان نظام قدیم در کنکور ۹۹ چیست ؟تاثیر معدل در کنکور ۹۹30 دی؛ آخرین مهلت تکمیل ظرفیت پذیرش براساس سوابق تحصیلی کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزادارتقای 8 پله‌ای رتبه دانشگاه آزاد در پایگاه طلایه‌داران علم آیا دانشگاه هوشمند نیاز جامعه را رفع می‌کند؟محققان به کارمندان و دانشجویان و دانش آموزن چه هشداری می‌دهند ؟در چه تاریخی ثبت نام کنکور سراسری 99 انجام میشود؟ در کنکور 99 نظام جدید را انتخاب کنیم یا نظام قدیم ؟تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 99اعلام برنامه زمانی و آخرین تغییرات کنکور 99 آیا آزمون سراسری 99 را بدون اعمال تأثیر قطعی معدل برگزار میکنند.درخشش عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس در جشنواره جوان خوارزمیآیا تدوین کتب درسی دانش‌آموزی و دانشجویی در مسیر استکبار ستیزی مفید است؟آیا ایجاد مراکز داخلی معتبر برای پذیرش مقاله در کشور امکان پذیر هست؟آیا آزمون زبان انگلیسی دانشگاه تربیت مدرس بهمن ماه برگزار می‌شود آیا دولت 30 درصد از شهریه دانشجویان را پرداخت می کند آیا رسانه‌ها نقش بسزایی در کمک به دانشجویان در انتخاب گرایش تحصیلی دارند ؟چرا توجه به بخش مشاوره برای انتخاب گرایش تحصیلی کم شده استدیگر مقطع دکتری ۶ تا ۹ سال طول نمی‌کشد