venuspub
ورود / ثبت نام

پذیرش بدون کنکور به مذاق دانشگاه‌های دولتی خوش نیامد

23/اردیبهشت/1398 اخبار بدون دیدگاه
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از خبرگزاری دانشجو، درحالی که ثبت‌نام در رشته‌های تحصیلی بدون کنکور برای پذیرش مهرماه دانشگاه‌ها مدتی است آغاز شده، اما در لیست این رشته‌ محل‌ها خبری از دانشگاه‌های دولتی رایگان و مطرح کشور نیست.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از خبرگزاری دانشجو،

حذف کنکور چرا و چگونه ؟

کنکور سراسری همان غول بی شاخ و دمی است که اسمش لرزه به تن خانواده‌ها می‌اندازد و همه می‌دانند که برای پیروزی در این ماراتن باید حداقل یکسال تمام، فقط درس بخوانند و درس و درس. قبولی در کنکور به شرط مطالعه کافی دروس و تسلط بر آن‌ها است و در این موضوع شکی نیست، اما اتفاقات مختلفی در این رویداد سرنوشت‌ساز دخیل است و احتمال دارد یک حادثه تلخ، شرایط روحی و جسمی نامناسب، استرس و ... تمام تلاش‌ها را به باد دهد و مسیر زندگی شخص را به گونه‌ای دیگر رقم زند که در بهترین حالت باید یکسال پشت کنکور بماند و دوره بعدی آزمون را به امید پذیرش در دانشگاه و رشته دلخواه پشت سر گذارد.

در چند سال اخیر چنین مسائلی باعث شد تا مسئولان به فکر حذف کنکور و راه‌های جایگزین برای ورود به دانشگاه‌ها بیفتند. منطقی و صحیح‌ترین راهکار این موضوع پذیرش داوطلبان در دانشگاه‌ها براساس سوابق تحصیلی آن‌ها بود و همین هم پیاده سازی شد به گونه‌ای که داوطلبان، امسال برای اولین بار در ۸۵ درصد از رشته‌های تحصیلی دانشگاهی بدون کنکور پذیرش گرفتند و قرار است که از این پس برای مهر و بهمن ماه هر سال (همرمان با شروع ترم‌های تحصیلی دانشگاه‌ها) ثبت‌نام و انتخاب رشته توسط سازمان سنجش آموزش کشور انجام گیرد.

از این رو تاکنون بیش از ۹ هزار نفر برای پذیرش در اینگونه رشته‌ها ثبت‌نام کردند و تا شهریورماه هم فرصت ثبت نام باقی است، اما نکته مهمی که به چشم می‌خورد و داوطلبان زیادی را از شرکت در کنکور سراسری منصرف نمی‌کند حضور رشته‌های پردیس‌ها و دانشگاه‌های غیردولتی و به اصطلاح پولی در لیست دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه‌ها است که تا چشم کار می‌کند دانشگاه‌های غیرانتفاعی و پیام نور خودنمایی می‌کنند یعنی در این لیست خبری از رشته‌های دانشگاه‌های دولتی متوسط و مطرح کشور نیست و طبیعتا علاقمندان به رشته و دانشگاه‌های برتر همچنان در صف رقابت کنکور هستند.

همه دانشگاه‌ها بدون کنکور می‌توانند دانشجو بپذیرند

مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو درباره این مسئله بیان کرد: اینگونه نیست که رشته‌های دانشگاه‌های غیردولتی تنها بدون کنکور دانشجو پذیرش کنند و در دفترچه انتخاب رشته، رشته‌های برخی دانشگاه‌های دولتی هم ذکر شده است.

شریعتی نیاسر با بیان اینکه قاعده و قانونی وجود ندارد که پذیرش در رشته‌های بدون کنکور تنها مختص دانشگاه‌های غیردولتی باشد، ادامه داد: در همه زیرنظام‌ها ممکن است رشته‌های بدون کنکور وجود داشته باشد و اختیار این کار هم به خودشان واگذار شده است، درواقع خود دانشگاه‌ها انتخاب می‌کنند که در کدام رشته، دانشجویانی را بدون کنکور پذیرش و ثبت نام کنند.

این مسئله آنطور تداعی می‌شود که برای پذیرش بدون کنکور، دانشگاه‌های دولتی استقبالی نداشتند و در حال حاضر قصد جذب دانشجو از مسیری جز کنکور سراسری را نمی‌پسندند. درست است که علاقه به رشته تحصیلی برای شرکت در کنکور و کسب نتیجه دلخواه موثر است، اما محل تحصیل هم برای بسیاری از داوطلبان اهمیت دارد و هیچکس نیست که حاضر باشد ریسک پذیرفته شدن در دانشگاه‌های مطرح و معتبر را از دست دهد.

معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به برنامه این نوع پذیرش برای سال‌های آتی تا زمان حذف کامل کنکور سراسری بیان کرد: امسال در ۸۵ درصد رشته‎های تحصیلی، بدون کنکور پذیرش انجام می‌گیرد و امیدوارم سال‌های آتی دانشگاه‌ها درصد رشته‌های بدون کنکور خود را افزایش دهند و به ۱۰۰ درصد برسانند، البته در این راستا باید ببینیم که سیاست‌ها به چه شکل جواب خواهد داد.

حال باید دید سیاست‌های مدنظر تاکجا مطابق ایده‌آل‌ها پیش می‌رود و آیا رویای حذف کنکور به واقعیت تبدیل می‌شود یا نه. تا زمانی که قرار باشد پذیرش بدون کنکور تنها در دانشگاه‌های پولی و غیردولتی انجام شود و دانشگاه‌های دولتی قدمی به این وادی نگذارند هیچ خبری از حذف کنکور و کاهش استقبال و استرس داوطلبان برای ساختن آینده‌ای روشن و بدون دغدغه نیست. به امید آنکه مسئولان با تدبیری نو دانشگاه‌های دولتی و مطرح را به این عرصه هدایت کنند.

موسسه کنکور ونوس:

موسسه کنکور ونوس با درک عمیق نیاز های آموزشی نسل جدید ، از سال ۱۳۹۰ دست به اقدامی نوین زده است .این مؤسسه با بهره گیری از تخصص و تجربه اساتید نام آشنا و برجسته کشور (دکتر شهاب اناریدکتر آرامفرمهندس مهربانمهندس یحیویمهندس دادبام-استاد آزاده-مهندس بنی هاشمی-دکتر سرکشیک زاده-دکتر سبحانی – استاد رادمان مهر -مهندس نصیری-مهندس حسینی- …) توانسته تکنولوژی آموزش شفاهی ، بصری دی وی دی کلیه کتاب های درسی دوره دبیرستان ( از اول تا پیش دانشگاهی ) را با رویکردی تشریحی ، تستی ، نکات کلیدی و جمع بندی طراحی و تولید نماید.
شماهایی که در درس های پایه کنکور مشکل دارید، نگران معدل پایان سال هستید، هنوز شروع به درس خوندنی نکردید، درس های پایه ای کنکور رو نخوندید، واسه کنکور استرس داری، سردرگم هستید، برنامه ریزی نکرده اید، راه موفقیت شما، از ونوس می گذره.

یکی از ویژگی های محصولات ونوس این است که بروی دی وی دی با کیفیت عرضه می شود و شما در هر زمان می توانید آنرا ببینید و این می تواند شما را در یادگیری، بسیار کمک نماید.

 

برچسب ها: خرید آنلاین دی وی دی کنکور ریاضی خرید دی وی دی کنکور انسانی خرید دی وی دی کنکور ریاضی خرید دی وی دی کنکور تجربی حذف کنکور پذیرش بدون کنکور به مذاق دانشگاه‌های دولتی خوش نیامد خرید آنلاین دی وی دی کنکور تجربیدیدگاه
دیدگاه شما :

آخرین مطالب

چگونگی طراحی سوالات کنکور سراسری 99 تاریخ ثبت نام و برگزاری آزمونهاي سراسري سال 1399زمان ثبت نام پذیرفته شدگان فراگیر دانشگاه پیام نور اعلام شد آیا الزامات تقاضامحور شدن رساله‌های تحصیلات تکمیلی ابلاغ می‌شود؟استفاده از اساتید فاقد کد تدریس در مراکز علمی کاربردی ممنوع استآزمون سامفای دانشگاهی امروز برگزار می شودراهکار کاهش تقلب پایان نامه‌ نویسی، پژوهش محور شدن دانشگاه‌هاستدانشگاه‌های برگزیده در ثبت و همانندجویی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها اعلام شدند93درصد دانشجویان دانشگاه آزاد بدون آزمون جذب می شوندارزیابی دقیق و رتبه بندی مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامیامکان ثبت نام مجدد در کنکور ارشد ۹۹ در نیمه بهمن ماه فهرست منابع کنکور سراسری 99 (نظام جدید و نظام قدیم)تکلیف داوطلبان نظام قدیم در کنکور ۹۹ چیست ؟تاثیر معدل در کنکور ۹۹30 دی؛ آخرین مهلت تکمیل ظرفیت پذیرش براساس سوابق تحصیلی کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزادارتقای 8 پله‌ای رتبه دانشگاه آزاد در پایگاه طلایه‌داران علم آیا دانشگاه هوشمند نیاز جامعه را رفع می‌کند؟محققان به کارمندان و دانشجویان و دانش آموزن چه هشداری می‌دهند ؟در چه تاریخی ثبت نام کنکور سراسری 99 انجام میشود؟ در کنکور 99 نظام جدید را انتخاب کنیم یا نظام قدیم ؟