venuspub
ورود / ثبت نام

پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری راه حلی برای حفظ نخبگان است؟

7/فروردین/1399 اخبار دانشگاه بدون دیدگاه

 پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری راه حلی برای حفظ نخبگان است؟

پرداخت اعتبار جداگانه ،در نظر گرفتن دکتری به عنوان یک شغل و مشخص شدن دستگاه استخدامی قبل از شروع به تحصیل از نظرات کارشناسان و نمایندگان مجلس در مورد پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری برای حفظ نخبگان است.

فارس من| پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری راه حلی برای حفظ نخبگان است؟

 

*دستگاه استخدامی برای حل مشکل حقوق به دانشجویان دکتری قبل از پذیرش مشخص شود

میر حمایت میر زاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در این رابطه گفت: پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری اگر بودجه وجود داشته باشد ایرادی ندارد؛ اما وقتی دولت ۱۵ سال است بدهی معلمان که وظیفه آنها تربیت نیرو نخبه است و آقایان و خانم‌های نخبه شاگردان آنها هستند را  پرداخت نکرده چگونه به دانشجویان دکتری حقوق پرداخت کنیم؟

* پذیرش دانشجوی دکتری بر اساس نیاز کشور نه بر اساس صندلی‌های خالی

وی افزود: برای حل این موضوع در مرحله اول باید پذیرش دانشجوی دکتری بر اساس نیاز کشور ، نه بر اساس صندلی‌های خالی و تامین اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها باشد.

میرزاده تاکید کرد: مشکل این است که در بعضی از رشته‌ها دانشجو می‌پذیریم اما آمایش سرزمین انجام نشده که به وجود این رشته در کشور نیاز  نیست و در رشته‌هایی که شدیدا به وجود آنها نیاز داریم دانشجو برای استان‌ها و شهرستان‌ها پذیرش نکردیم.

*دستگاه استخدامی برای حل مشکل حقوق به دانشجویان دکتری قبل از پذیرش مشخص شود

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد:برای حل مشکل پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری  باید در زمان پذیرش بدانیم این دانشجو را برای کدام استان، شهرستان و کدام دستگاه پذیرفتیم تا همان دستگاه دانشجو را بورسیه کند.در غیر اینصورت صرف اینکه دانشگاه سر پا بماند و استاد موظفی خود را پرکند و صندلی‌های ما خالی نباشد و برای دانشگاه درآمد حاصل کنیم فقط دانشجو را تربیت کنیم و حقوق هم بپردازیم و بگوییم فارغ‌التحصیل شد برای خود کار پیدا می‌کند این یک شیوه غلط است.

* پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری اعتبار جداگانه‌ای می‌خواهد

 

 سید حسن صدوق رئیس سابق دانشگاه شهید بهشتی و عضو هیأت علمی این دانشگاه معتقد است که دولت چنین اعتباری برای حقوق مستقیم به دانشجویان دکتری ندارد.

وی افزود: دولت برای پرداخت امور جاری دانشگاه‌ها تا زمانی که بنده رئیس دانشگاه بودم با مشکلاتی مواجه بود و دغدغه اصلی دانشگاه‌ این بود که چگونه حقوق کارکنان رسمی، قراردادی و اساتید را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بر اساس درصد‌های تخصیص داده شده پرداخت کند.

*پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری اعتبار جداگانه‌ای می‌خواهد

صدوق با بیان اینکه پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری یک اعتبار جداگانه می‌خواهد،‌تصریح کرد: ما باید واقعی فکر کنیم؛ مسائل رفاهی دانشجویان برای دولت خیلی اهمیت دارد، به خاطر مسائلی که می‌تواند در دانشگاه ایجاد کند.

رئیس سابق دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه بنده به شخصه راه‌حل‌هایی برای پرداخت حقوق به دانشجویان دارم که این راه‌حل‌ها میانبر نیست، بلکه راه‌های اصلی است، خاطر نشان کرد: دولت « آقای روحانی» اخیرا بخشنامه‌ای به سازمان‌های دولتی داده است که پروژه‌ها و مشکلات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به دانشگاه‌ها بسپارند و در بودجه‌های هر نهادی اعتبار پژوهشی دیده شده است که باید برای دانشگاه‌ها هزینه شود.

*دانشگاه‌ها پروژه‌های نهاد‌های مختلف را به دانشجویان پی اچ دی بسپارند

وی ادامه داد: وقتی یک پروژه برای اجرا به دانشگاه سپرده می‌شود، به جای اینکه پروژه‌ها به یک فرد برای اجرا داده شود و با افرادی از نهادهای دولتی یا دانشگاه‌ها مرتبط باشند، باید پروژه‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به دانشگاه‌ها بسپارند و دانشگاه‌ها افراد ذی‌صلاحی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در رشته‌های مختلف، دانشکده‌های مختلف و گروه‌های آموزشی، پژوهشی را شناسایی و آنها مکلف باشند که به دانشجویان پی اچ دی پروژه‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تحویل دهند و یا از محل بودجه پژوهشی به دانشجویان کمک کنند.

*کشور‌های دیگر حقوق مستقیم به دانشجویان نمی‌دهند

صدوق با تاکید بر اینکه در سایر کشورها نیز حقوق مستقیم به دانشجویان نمی‌دهند، تصریح کرد: در جاهای دیگر هم یا دانشجویان بورس یک نهاد دولتی یا خصوصی می‌شوند و ماهانه بورس آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌گیرند و بستر اشتغال هم برای آنها فراهم می‌شود یا از طریق پروژه‌ها دانشجویان دکتری وارد شده و همکاری می‌کنند و از این طریق سهمی به آنها می‌رسد که در این صورت مقاله استخراج می‌شود که جنبه علمی و کیفی نیز برای دانشجو به دنبال دارد و پول هم به آنها پرداخت می‌شود.

*مسؤولین دانشگاه‌ها در مورد چگونگی انجام پروژه‌ها مسؤول هستند

رئیس سابق دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: این کار باید به صورت یک جریان مشخص درآید، نه به این صورت که کارهای پژوهشی به ۲۰ یا ۳۰ نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها از طرف نهادهای مختلف سپرده  شود که آنها نیز با چند نفر دیگر خارج از دانشگاه پروژه‌های میلیاردی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انجام دهند. باید توصیه اکید شود که چند دانشجوی پی اچی دی و چند همکار در این پروژه هستند و بعد رئیس دانشگاه امضا کند و سیستم پژوهشی متناسب با پیشرفت کار پول را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به حساب افراد واریز کند؛ چراکه اگر این پروژه در جایی به مشکل برخورد کند، مسئول دانشگاه و معاون پژوهشی دانشگاه مسئول آن هستند، بنابراین اگر مسئول هستیم باید بگوییم چگونه در مورد پروژه‌ها عمل شود.

صدوق با اشاره به سخن رهبر معظم انقلاب که فرمودند سعی کنیم هیچ پایان‌نامه‌ای بدون پرداخت مالی نباشد، یادآور شد: پروژه‌های زیادی در حوزه صنعت، خدمات، ‌محیط‌زیست و راه و... وجود دارد که باید این پروژه‌ها به دانشجویان داده شود.

*برای پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری یا باید آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بورسیه کنیم یا هزینه پروژه‌ای به آنها بدهیم

وی تاکید کرد: برای پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری یا باید آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بورسیه کنیم یا هزینه پروژه‌ای به آنها بدهیم. در دانشگاه علم و صنعت، خواجه نصیر، امیرکبیر و بهشتی پروژه‌های خوبی می‌گیرند که باید این پروژه‌ها به صورت عدالت‌مدارانه بین اساتید و دانشجویان تقسیم شود.

*مقطع دکتری یک شغل موقت در نظر گرفته شود

 

یعقوب فتح‌الهی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس می گوید:مقطع PHD در دانشگاه‌های دنیا و غرب  از جمله آمریکا و اروپا و در دانشگاه‌های آسیا همچون چین،‌کره جنوبی و ژاپن به عنوان یک شغل موقت در نظر گرفته می‌شود و همه دانشجویان در این مقطع تحصیلی در حال کار کردن روی پروژه‌های تحقیقاتی شرکت‌ها و بنگاه‌ها‌ی بزرگ هستند که از محل منابع مالی این شرکت‌ها هزینه فعالیت‌های دانشجویان به عنوان دستمزد به آنها پرداخت می‌شود.

*مقطع دکتری در ایران باید به عنوان یک شغل موقت در نظر گرفته شود

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در ادامه با بیان اینکه تامین هزینه تحصیلات تکمیلی به ویژه در مقطع PHD در ایران به عهده دولت است، افزود: اقتصاد ایران به آن اندازه شکوفا نشده است و قرارداد‌های شرکت‌ها و بنگاه‌ها‌ی بزرگ در همه زمینه‌ها وسیع و گسترده نیست و وجود ندارد که بتوانند در همه رشته‌های علمی با دانشگاه‌ها پروژه‌های تحقیقاتی داشته باشد بنابراین این مطالبه دانشجویان به عهده دولت می‌افتد و دانشجویان دکتری از این ویژگی محروم می‌باشند.

فتح‌الهی با تاکید بر اینکه دولت و متخصصان در دولت باید در برنامه‌های خود به فکر دانشجویان دکتری در زمینه پرداخت  حقوق به آنها باشند،‌یادآور شد: ما باید این قضیه را در کشور حل کنیم و در بحث تحصیلات تکمیلی دوره دکترا را یک شغل موقت ببینیم و مدلی را طراحی کنیم که دانشجویان روی پروژه‌های تحقیقاتی شرکت‌ها و بنگاه‌های بزرگ به صورت هدفدار کار کنند که از این طریق باعث پیشرفت اقتصادی و بهره‌مندی دانشجویان از منابع مالی مربوط به پیشرفت اقتصادی شوند.

شما میتوانید بهترین دی وی دی های آموزشی  و پکیچ های کنکور ۹۹ و ۱۴۰۰ و اساتید برتر کنکور  ونوس در هر درس رو همراه با نمونه ویدیو تدریس هر استاد را در سایت  http://venuspub.com ببینید ضمنا اگر درباره دی وی دی های اساتید و موسسه ونوس  سوالی داشتید از طریق ارسال پیام در قسمت نظرات انتهای همین صفحه و یا از طریق سایر روش ها (تماس تلفنی، تلگرام، واتساپ و …) سوالاتتون رو مطرح کنید تا مشاوران ما پاسخگوی شما عزیزان باشند.
ضمنا اگر قصد تهیه دی وی دی های اموزشی  و لیست قیمت دی وی دی ها یا فیلم های کنکوری اساتید ذکر شده در این صفحه رو دارید میتونید به صفحه فروشگاه محصولات کنکور ونوس  مراجعه کنید .

برچسب ها: اخبار ونوس موسسه ونوس حقوق مقطع دکتری متخصصان شغل خبر اخبار اخبار دانشگاه پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری راه حلی برای حفظ نخبگان است؟ مقطع دکتری در ایران باید به عنوان یک شغل موقت در نظر گرفته شوددیدگاه
دیدگاه شما :

آخرین مطالب

کلاس‌های نظری دانشگاه شریف مجازی شد/ سامانه‌های آموزش الکترونیکی به کمک دانشگاه آمد پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری راه حلی برای حفظ نخبگان است؟ثبت نام و انتخاب واحد در دانشگاه پیام نور تا ۱۵ اسفند استسازمان امور دانشجویان در استان‌ها تشکیل می شودپذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی مستقل از کنکور استدوره‌های علمی کاربردی برای مهارتی شدن دانشجویان آزاد استدستورالعمل تشکیل هسته‌های دانشجویی «همیار مشاور امین» دانشگاه آزاد ابلاغ شدآغاز ثبت‌نام داوطلبان کارشناسی ارشد از امروزآنچه باید درباره ثبت نام در دوره های پذیرش بدون کنکور دانشگاه ها بدانیدفهرست 40 رشته جدید دانشگاه تربیت مدرس اعلام شدجدیدترین آمار اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی احصاء شدآغاز مهلت مجدد ثبت‌نام کنکور کارشناسی ارشد از دوشنبهمشاور‌های شغلی به دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه باشدچگونگی طراحی سوالات کنکور سراسری 99 تاریخ ثبت نام و برگزاری آزمونهاي سراسري سال 1399زمان ثبت نام پذیرفته شدگان فراگیر دانشگاه پیام نور اعلام شد آیا الزامات تقاضامحور شدن رساله‌های تحصیلات تکمیلی ابلاغ می‌شود؟استفاده از اساتید فاقد کد تدریس در مراکز علمی کاربردی ممنوع استآزمون سامفای دانشگاهی امروز برگزار می شودراهکار کاهش تقلب پایان نامه‌ نویسی، پژوهش محور شدن دانشگاه‌هاست