venuspub
ورود / ثبت نام

چرا توجه به بخش مشاوره برای انتخاب گرایش تحصیلی کم شده است

16/دی/1398 اخبار بدون دیدگاه

چرا توجه به بخش مشاوره برای انتخاب گرایش تحصیلی کم  شده است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کم‌توجهی به بخش مشاوره در رابطه با انتخاب گرایش تحصیلی وجود دارد،‌گفت: مشاوره گرایش تحصیلی باید هم ردیف با آموزش باشد.

 چرا توجه به بخش مشاوره برای  انتخاب گرایش تحصیلی کم  شده است

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی،  سامانه‌ای است که مخاطبان می‌توانند از طریق آن مشکلات خود در تمام حوزه‌ها را مطرح کنند تا خبرنگاران  این مشکلات را پیگیری کرده و پاسخ آن را از مسؤولان دریافت کنند.

 موضوع «دانشجویان برای گرایش‌های رشته تحصیلی خود توجیه نیستند » را  مطرح کرده و  خواستار گفت‌وگو با مسؤولان شدند که خبرنگاران  برحسب وفای به عهد این موضوع را پیگیری کردند.

 این مطالبه را از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی پیگیری کرده است.

 عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمی و دانشگاهی  گفت: در رابطه با گرایش تحصیلی هم در حوزه آموزش عمومی کشور  و برای دانش آموزانی که می‌خواهند رشته تحصیلی انتخاب کنند و در نهایت مسیر شغلی و تحصیلی خود را از این طریق به دست بیاورند دارای مشکلات و بحران‌هایی هستیم.

*توجه به بخش مشاوره برای انتخاب گرایش تحصیلی کم است

وی با بیان اینکه مشاورین می‌توانند در مدارس هدایت دانش‌آموزان و همچنین داوطلبانی که 1 یا 2 سال قبل هم فارغ‌التحصیل شدند را برای انتخاب گرایش تحصیلی به عهده بگیرند، اضافه کرد: توجه به بخش مشاوره در رابطه با تعیین گرایش تحصیلی کم است  در حالی که تاکید می‌شود که هر ایرانی یرای اینکه دچار مشکلات حقوقی نشود باید یک مشاور حقوقی داشته باشد.

وی با تاکید بر این موضوع که  تحصیل و مسیر شغلی مهم‌تر از مسائل عمومی مردم است چرا که سرنوشت انسان تعیین می‌شود، یادآور شد: مشاوره در حوزه تحصیلی، انتخاب رشته و گرایش و پذیرش دانشجویی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بنابراین اگر مسؤولیت مشاوره با توجه به تخصصی که آموزش و پرورش در این رابطه دارد به عهده این سازمان باشد می‌تواند خلاء موجود در حوزه انتخاب گرایش تحصیلی پر شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش باید در حوزه مشاوره به دانش‌آموزان در رابطه با انتخاب گرایش تحصیلی قوی باشد چرا که دانشگاه زمانی مسؤول این کار است که فرد به عنوان دانشجو پذیرش شود و تا قبل از آن دانشگاه مسؤولیتی ندارد. بنابراین نقش مدارس در هدایت دانش‌آموزان برای گرایش تحصیلی به شدت مهم و مورد تاکید است.

*مشاوره هم ردیف با آموزش است

وی گفت:مسؤولیت دانشجو زمانی که وارد دانشگاه می‌شود و مشکل گرایش تحصیلی دارد به عهده دانشگاه است. لذا باید گروه‌های مشاوره به این منظور در دانشگاه‌ها برای حل مشکلات دانشجویان حضور داشته باشند و هدایت دانشجویانی که مشکلات مختلفی در بخش‌های آموزشی و شخصیتی دارند را به عهده بگیرند. 

نماینده مردم رشت در مجلس تاکید کرد: آموزش به عنوان یکی از فعالیت‌های مهم و اصلی وزارت علوم مطرح می‌شود اما باید مشاوره گرایش تحصیلی هم در ردیف با آموزش از لحاظ ارزش قرار بگیرد. چرا که اگر هدایت خوب نداشته باشیم آموزش‌ها به ثمر نمی‌رسد

برچسب ها: چرا توجه به بخش مشاوره برای انتخاب گرایش تحصیلی کم شده است حوزه تحصیلی، انتخاب رشته و گرایش و پذیرش دانشجویی مسؤولیت دانشجو زمانی که وارد دانشگاه می‌شود چیست؟ نماینده مردم رشت چه چیزی را در مجلس تاکید کرد؟دیدگاه
دیدگاه شما :

آخرین مطالب

کلاس‌های نظری دانشگاه شریف مجازی شد/ سامانه‌های آموزش الکترونیکی به کمک دانشگاه آمد پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری راه حلی برای حفظ نخبگان است؟ثبت نام و انتخاب واحد در دانشگاه پیام نور تا ۱۵ اسفند استسازمان امور دانشجویان در استان‌ها تشکیل می شودپذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی مستقل از کنکور استدوره‌های علمی کاربردی برای مهارتی شدن دانشجویان آزاد استدستورالعمل تشکیل هسته‌های دانشجویی «همیار مشاور امین» دانشگاه آزاد ابلاغ شدآغاز ثبت‌نام داوطلبان کارشناسی ارشد از امروزآنچه باید درباره ثبت نام در دوره های پذیرش بدون کنکور دانشگاه ها بدانیدفهرست 40 رشته جدید دانشگاه تربیت مدرس اعلام شدجدیدترین آمار اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی احصاء شدآغاز مهلت مجدد ثبت‌نام کنکور کارشناسی ارشد از دوشنبهمشاور‌های شغلی به دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه باشدچگونگی طراحی سوالات کنکور سراسری 99 تاریخ ثبت نام و برگزاری آزمونهاي سراسري سال 1399زمان ثبت نام پذیرفته شدگان فراگیر دانشگاه پیام نور اعلام شد آیا الزامات تقاضامحور شدن رساله‌های تحصیلات تکمیلی ابلاغ می‌شود؟استفاده از اساتید فاقد کد تدریس در مراکز علمی کاربردی ممنوع استآزمون سامفای دانشگاهی امروز برگزار می شودراهکار کاهش تقلب پایان نامه‌ نویسی، پژوهش محور شدن دانشگاه‌هاست