venuspub
ورود / ثبت نام

چگونه برای ارشد روانشناسی بالینی آماده شویم؟

21/مهر/1398 مقالات بدون دیدگاه

چگونه برای ارشد روانشناسی بالینی آماده شویم؟ «یادگیری» فرآیندی چند مرحله ای است که طی آن مفاهیمی را فرا می گیریم و این فرآیند شامل جمع آوری، طبقه بندی و تحلیل اطلاعات هر موضوع است. یادگیری، روش های مختلف دارد که برای شناخت روند یادگیری بهینه، بهتر است آن ها را بشناسیم، این روش ها عبارتند از:

⇔روش دیداری: مطالب بیشتر از طریق مطالعه، دیدن نمودارها و اشکال در ذهن ثبت می شوند.

⇔روش شنیداری: اکثراً اطلاعات از طریق شنیدن به ذهن منتقل می شوند.

⇔روش شهودی: اطلاعات بیشتر از طریق تجزیه و تحلیل روابط موجود بین موضوعات درسی آموخته می شوند.

⇔روش انفرادی: مطالب بیشتر توسط خود فرد مطالعه کننده و به صورت انفرادی مطالعه می شوند.

⇔روش جمعی: مطالب بیشتر از طریق بحث های بین گروهی آموزش داده می شوند.

⇔روش اتفاقی: یادگیری مطالب در این روش هیچ نظم و قانونی ندارد.

⇔روش پلکانی: مطالب در چندین مرحله و به صورت تدریجی آموزش داده می شوند.

نکته جالب این که، روش یادگیری حتی از قومیت، جنسیت، سن و نحوه ی تدریس اساتید نیز تأثیر می پذیرد، برای مثال افراد ساکن در آمریکای شمالی و یا آسیای شرقی عموماً روش یادگیری دیداری دارند و در مقابل، عرب ها اغلب روش یادگیری شنیداری دارند. نکته جالب دیگر این که یادگیری پسران عمدتاً به روش دیداری و تصادفی است ولی دختران بیشتر شنیداری است، به این دلیل است که دختران بیشتر تمایل دارند مطالب درسی را از طریق شرکت در کلاس ها بیاموزند.

اما یک نکته که تعداد زیادی از پذیرفته شدگان ارشد به آن اذعان داشتند استفاده از دی وی دی کنکور ارشد بوده است. در زیر به برخی از برترین دی وی دی های کنکور در زمینه ارشد روانشناسی می پردازیم:

هر یک از روش های یادگیری در شرایط خاصی کاربرد دارند و اگر داوطلب کاربرد سبک های مختلف را بداند، با استفاده درست از هر کدام، به سرعت با شرایط جدید منطبق خواهد شد.

بهترین روش برای مطالعه دروس کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی

برای آزمون کارشناسی ارشد، بهترین روش های یادگیری شامل دیداری، شنیداری و انفرادی هستند. به دلیل حجم بالای مطالب و منابع درسی و فاصله زیاد بین زمان مطالعه و آزمون کارشناسی ارشد، درس خواندن باید طی چند مرحله انجام شود.

بهتر است ابتدا از هر درس یک منبع را حداقل مطالعه کنید، سپس سراغ کتاب های نکته و خلاصه و تست بروید که با سوالات کنکوری و مباحثی که در آزمون روی آنها تاکید می شود آشنا شوید. در مورد برنامه ریزی شما ابتدا باید یک برنامه کلی بچینید به این نحو که مثلا در تابستان می خواهید چه حجمی از کتابها را بخوانید. مثلا فرض کنید در تیر ماه هستیم. به عنوان مثال با خود قرار می گذارید که نصف تمام کتاب ها را در تابستان بخوانید. حالا باید برای دو ماه باقی مانده برنامه ریزی کنید یعنی نصف در مرداد و نصف در شهریور. حالا برای مرداد ماه و مثلا درس فیزیولوژی. طبق این برنامه 4 فصل اول کتاب خداپناهی را باید برای مرداد بخوانید. یعنی در هفته یک فصل. کتاب خداپناهی را ورق بزنید و ببینید حدودا هر صفحه چقدر از شما وقت می برد ( یا هرفصل) و شروع به برنامه ریزی برای هر هفته مرداد ماه و هر روز آن، کنید. این نوع برنامه ریزی ممکن است چندین ساعت وقت شما را بگیرد اما ارزش آن را دارد. یک روز برای تمام ماه برنامه بریزید. اگر احیانا روزی به برنامه خود نرسیدید نگران نشوید. روز بعد آن را پیگیری کنید.

چند ساعت در روز درس بخوانیم؟

در کل اگر برنامه خواندن شما را روی 6 ساعت تنظیم کنیم، می توانیم آن را به 4 تا یک ساعت و نیم تقسیم کنیم. یکی از این 1.5 ساعتها حتما باید زبان باشد. 3 بازه دیگر را روی 3 درس متمرکز کنید. مثلا آمار، رشد و علم النفس. فردای آن روز 3 بازه دیگر می شود بالینی مرضی فیزیولوژی. سعی کنید همه ی درسهای خسته کننده را در یک روز نگذارید. مثلا رشد یا مرضی که ممکن است شیرین باشد را در لابلای دروس سخت بگنجانید. با این برنامه ریزی در هفته 2 الی 3 بار به هر درس می رسید. مثلا شنبه و دوشنبه و چهارشنبه در برنامه آمار دارید. حالا روز دوشنبه که شروع به خواندن آمار می کنید ابتدا درس روز شنبه را یک مرور کنید و بعد به درس جدید آمار بپردازید.

ضمن اینکه این بازه های 1 ساعت و نیمه ممکن است برای هر کس متفاوت باشد. مثلا شما شاید راحت تر باشید که بازه هایتان دو ساعته باشد.این بستگی به سیستم شما برای درس خواندن دارد. در مورد تست حداقل دو بار مطلب را خوانده باشید تا برایتان جا بیفتد. حتما خلاصه نویسی کنید. خواندن خلاصه هاست که شما را جلو می اندازد. بعد از خواندن کتاب مرجع، کتاب های خلاصه مثل پوران یا مدرسان شریف را بخوانید تا متوجه شوید که از چه قسمت هایی بیشتر سوال می آید و کنکوری خواندن چگونه است. چند تست هم در هر مبحث بزنید اما نه همه ی تستها. تست اگر بدون تسلط زده شود، ارزش آن از بین می رود.

آشنایی با سوالات کنکور سال های قبل

 نکته آخر در مورد آمار سعی کنید آن را خوب بفهمید. سوالات کنکور کاملا به سمت مفهومی شدن پیش رفته است. به جزوه اکتفا نکنید و حتما یک کتاب مرجع مثل کتاب دلاور را بخوانید و خوب آن را بفهمید. خلاصه نویسی را به هیچ عنوان فراموش نکنید و در مورد آن تنبلی نکنید. یک ماه مانده به کنکور فقط خلاصه ها به شما آرامش می دهد. در تابستان می توانید با روزی 6 ساعت شروع کنید اما در پاییز باید آن را به 8 ساعت رسانده و در زمستان هم به 10 ساعت برسانید. سعی کنید بدون نگرانی فقط به مطالعه کتاب ها بپردازید.

هفته اول را با این قصد مطالعه کنید تا کم کم دستتان بیاید که برای هر درس و هر کتاب چقدر وقت لازم است. پس از این هفته شروع به یک برنامه ریزی کلی کنید (اینکه تا آخر ماه باید چقدر بخوانید) و سپس یک برنامه جزیی برای هر روز بریزید. ضمن اینکه به هیچ عنوان نباید به کتاب های نکته و تست اکتفا کنید والا نتیجه ای نخواهید گرفت. استرس تمام کردن کتابها را نداشته باشید. این استرس خود بر تمرکز شما اثر گذار است

 

برچسب ها: دی وی دی ارشد روانشناسی ونوس دی وی دی ارشد ونوس سایت ونوس دی وی دی ونوس دی وی دی روانشناسی ونوس چگونه برای ارشد روانشناسی بالینی آماده شویم؟ اساتید ونوسدیدگاه
دیدگاه شما :

آخرین مطالب

خارجی‌ها دنبال جذب فارغ التحصیلان کشور هستند اعتبار مدرک دانشگاه‌های ایران در دنیاکلاس‌های نظری دانشگاه شریف مجازی شد/ سامانه‌های آموزش الکترونیکی به کمک دانشگاه آمد پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری راه حلی برای حفظ نخبگان است؟ثبت نام و انتخاب واحد در دانشگاه پیام نور تا ۱۵ اسفند استسازمان امور دانشجویان در استان‌ها تشکیل می شودپذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی مستقل از کنکور استدوره‌های علمی کاربردی برای مهارتی شدن دانشجویان آزاد استدستورالعمل تشکیل هسته‌های دانشجویی «همیار مشاور امین» دانشگاه آزاد ابلاغ شدآغاز ثبت‌نام داوطلبان کارشناسی ارشد از امروزآنچه باید درباره ثبت نام در دوره های پذیرش بدون کنکور دانشگاه ها بدانیدفهرست 40 رشته جدید دانشگاه تربیت مدرس اعلام شدجدیدترین آمار اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی احصاء شدآغاز مهلت مجدد ثبت‌نام کنکور کارشناسی ارشد از دوشنبهمشاور‌های شغلی به دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه باشدچگونگی طراحی سوالات کنکور سراسری 99 تاریخ ثبت نام و برگزاری آزمونهاي سراسري سال 1399زمان ثبت نام پذیرفته شدگان فراگیر دانشگاه پیام نور اعلام شد آیا الزامات تقاضامحور شدن رساله‌های تحصیلات تکمیلی ابلاغ می‌شود؟استفاده از اساتید فاقد کد تدریس در مراکز علمی کاربردی ممنوع استآزمون سامفای دانشگاهی امروز برگزار می شود