venuspub
ورود / ثبت نام

چگونه هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشیم؟

4/آذر/1398 مقالات بدون دیدگاه

چگونه هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشیم؟ افرادی که از عدم تمرکز و به قولی حواس‌پرتی رنج می‌برند و به جای اینکه روی کاری به خوبی تمرکز کنند، ذهن‌شان درگیر افکار پراکنده مغزشان است و در نتیجه نمی‌توانند به آرزوها و امیدهای خود برسند؛ زیرا کیفیت زندگی ما بر اساس میزان تمرکز ماست. در واقع خوشبختی و موفقیت ما بستگی به توانایی‌مان در متمرکز کردن انرژی‌هایمان دارد.

راه حل رفع مشکل عدم تمرکز چیست؟

هنگام مطالعه یک فصل یا یک کتاب، ابتدا باید به کل محتوای آن نگاه انداخته و سپس به مطالعه جزئیات آن بپردازید. این کار اشتباه است که از همان آغاز فصل، پاراگراف به پاراگراف مطالعه را شروع کنید. با سازماندهی مطالب نیز می‌توان به راحتی آنها را یاد گرفت، حفظ کرد و سپس به یاد آورد. پس از مطالعه هر فصل نیز ، خلاصه آن فصل را به دقت بخوانید، عنوان‌های مهم آن را از نظر بگذرانید و آنها را روی یک صفحه کاغذ بنویسید.

شبکه‌های اجتماعی، سایت‌ها و نوتیفیکیشن‌ها عامل اصلی بر هم زدن تمرکز هستند؛ همچنین این ابزار استرس را به این مجموعه اضافه می‌کنند. در همین راستا توصیه می‌شود که نوتیفیکیشن برنامه‌های غیرضروری خود را خاموش کنید یا حداقل در حین کار صدای موبایل خود را قطع کنید.

چگونه هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشیم؟ . سایت ونوس

مغز شما برای عملکرد مناسب به اکسیژن احتیاج دارد. وقتی خسته هستید، تنفس شما عمیق نیست و در نتیجه میزان اکسیژنی که از طریق خون به مغزتان می‌رسد کاهش می‌یابد و این مسئله روی عملکرد مغز شما تأثیر می‌گذارد. ورزش کردن، بهترین راه‌‌حل ممکن برای رساندن حد ماکزیمم اکسیژن به مغز است. اگر به تازگی بسیار فراموشکار شده‌اید، یک برنامه ورزشی منظم و نه خیلی سخت و طاقت‌فرسا، برای خودتان تدارک ببینید؛ حتی می‌توانید یک برنامه پیاده‌روی چند دقیقه‌ای روزانه برای خودتان در نظر بگیرید و بعد از مدتی متوجه شوید که ذهن‌تان چقدر شفاف‌تر و دقیق‌تر شده است.

یک ذهن آشفته و مشوش، نیاز دارد که هر چند وقت یک بار تمیز شود. برای انجام این کار، لازم است که انتظارات منفی از خود را رها کنید و بگذارید که آرامش جای آن را بگیرد. ذهن انسان در آرامش بهترین عملکرد را دارد؛ بنابراین هر تکنیکی را در جهت تقویت این قابلیت‌ها بیاموزید؛ چراکه برای مغزتان مفید است. البته راه‌های رسیدن به آرامش برای افراد مختلف، متفاوت است. فعالیت‌هایی مانند مدیتیشن، دعا و نیایش، تصویرپردازی، یوگا، دویدن، شنا، کوهنوردی و … نیز می‌تواند راهکارهای مناسبی برای شما باشد.

یکی از کارهایی که به تمرکز حواس شما کمک می‌کند این است که میز یا مکان مطالعه خود را همیشه مرتب نگه دارید و همواره برای مطالعه، کاغذ و قلمی همراه خود داشته باشید و نت‌برداری کنید یا خلاصه‌ای از مطالب را یادداشت کنید تا در فضای روانی درس و مطالعه قرار داشته باشید. در ضمن برای خودتان سوال مطرح کنید و در صورتی که تعدد کارها و فعالیت‌های غیردرسی باعث عدم تمرکز شما می‌شود آنها را به حداقل ممکن برسانید و سپس مطالعه را شروع کنید.

اگر مشکلات شخصی، اجتماعی، خانوادگی و … باعث عدم تمرکز حواستان می‌شود، بدانید که زندگی فردی هیچ‌کس خالی از مشکل نیست و ذهن هیچ فردی نیز خالی محض نیست؛ از طرف دیگر، با صرف فکر و مشغولیت ذهنی درباره چنین مشکلاتی، هیچ دردی دوا نخواهد شد؛ پس به خود تلقین کنید که هنگام درس یا مطالعه، باید ذهن خود را از آن مسائل رها کنید.

به اندازه کافی بخوابید؛ زیرا در هنگام خواب است که اطلاعات جدید در مغز پردازش می‌شود.

اگر نمی‌توانید عوامل بر هم خوردن تمرکز را حذف کنید و مدام در حین کار به آنها فکر می‌کنید، بهتر است حداقل ترتیبی دهید که این عوامل در زمان‌های مشخصی وقت شما را تلف کند. به همین منظور، همیشه دفترچه‌ای را در کنار خود داشته باشید و هر زمان که به فکر سوژه‌ای افتادید که وقت‌تان را هدر می‌دهد، آن سوژه را روی کاغذ یادداشت کنید. با استفاده از این روش فشار از روی ذهن شما برداشته می‌شود و خیال‌تان راحت است که بعد از اتمام کار، می‌توانید به کلیه فعالیت‌های بیهوده خود بپردازید.

برچسب ها: چگونه هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشیم؟ مشاوره ونوس ونوس دی وی دی ونوس پکیج ونوس سایت ونوس سایت اصلی ونوس دفتر مرکزی ونوسدیدگاه
دیدگاه شما :

آخرین مطالب

خارجی‌ها دنبال جذب فارغ التحصیلان کشور هستند اعتبار مدرک دانشگاه‌های ایران در دنیاکلاس‌های نظری دانشگاه شریف مجازی شد/ سامانه‌های آموزش الکترونیکی به کمک دانشگاه آمد پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری راه حلی برای حفظ نخبگان است؟ثبت نام و انتخاب واحد در دانشگاه پیام نور تا ۱۵ اسفند استسازمان امور دانشجویان در استان‌ها تشکیل می شودپذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی مستقل از کنکور استدوره‌های علمی کاربردی برای مهارتی شدن دانشجویان آزاد استدستورالعمل تشکیل هسته‌های دانشجویی «همیار مشاور امین» دانشگاه آزاد ابلاغ شدآغاز ثبت‌نام داوطلبان کارشناسی ارشد از امروزآنچه باید درباره ثبت نام در دوره های پذیرش بدون کنکور دانشگاه ها بدانیدفهرست 40 رشته جدید دانشگاه تربیت مدرس اعلام شدجدیدترین آمار اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی احصاء شدآغاز مهلت مجدد ثبت‌نام کنکور کارشناسی ارشد از دوشنبهمشاور‌های شغلی به دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه باشدچگونگی طراحی سوالات کنکور سراسری 99 تاریخ ثبت نام و برگزاری آزمونهاي سراسري سال 1399زمان ثبت نام پذیرفته شدگان فراگیر دانشگاه پیام نور اعلام شد آیا الزامات تقاضامحور شدن رساله‌های تحصیلات تکمیلی ابلاغ می‌شود؟استفاده از اساتید فاقد کد تدریس در مراکز علمی کاربردی ممنوع استآزمون سامفای دانشگاهی امروز برگزار می شود