venuspub
ورود / ثبت نام

نکات مهم انتخاب رشته کنکور دکتری

4/اردیبهشت/1398 اخبار کنکور سراسری - اخبار بدون دیدگاه

گلچینی از نکات مهم انتخاب رشته کنکور دکتری/ از تجربه داوطلبان دوره‌های گذشته درس بگیرید
تنها یک روز به پایان انتخاب رشته آزمون دکتری ۹۸ باقیمانده و در این فرصت طلایی بهتر است داوطلبان از برخی تجربیات دوره‌های گذشته آزمون برای داشتن انتخاب‌هایی مناسب و موفق استفاده کنند.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محیا معصومی- دوران پراسترس و دلهره‌آور برگزاری کنکور دکتری به خط پایان رسید و داوطلبان بسیاری با دیدن نتایج اولیه آزمون خود، انگیزه دوچندان گرفته‌اند برای ادامه راه و ارتقای سطح تحصیلات. پس از اعلام نتایج مرحله اول آزمون دکتری توسط سازمان سنجش آموزش کشور چند روزی است که انتخاب رشته داوطلبان آغاز شده و طبق اعلام حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش از ۳۱ فروردین ماه تاکنون حدود ۲۸ هزار و ۷۷۳ نفر رشته‌های انتخابی خود را ثبت کردند.

این آمار درحالی است که فردا سه‌شنبه سوم اردیبهشت ماه، آخرین مهلت ثبت‌نام در انتخاب رشته است و طبق آماری که توکلی در زمان اعلام نتایج مطرح کرد بیش از ۱۵۰ هزار داوطلب در کنکور دکتری ۹۸ مجاز شدند. آمار‌ها به خوبی نشان می‌دهند که جمعیت بی‌شماری از داوطلبان به هر دلیلی هنوز انتخاب رشته نکردند.

روی صحبتمان با داوطلبانی است که هنوز تصمیم نهایی خود را برای ثبت انتخاب رشته‌شان نگرفته‌اند یا به هردلیلی کمتر از ۵۰ کدرشته محل را انتخاب کرده‌اند، تجربه دوره‌های گذشته آزمون دکتری نمایانگر آن است که معمولا برخی داوطلبان بعد از اعلام نتایج نهایی آزمون از نوع انتخاب خود پشیمان می‌شوند، اما این پشیمانی از کجا نشات می‌گیرد و چرا درس عبرتی نمی‌شود برای داوطلبان دوره‌های بعدی؟

با وجود آنکه برگزاری کنکور مقاطع تحصیلی مختلف سال‌ها است که در کشور پیگیری می‌شود و هرساله داوطلبان و دانشجویان زیادی درگیر آن هستند، اما متاسفانه این داوطلبان از تجربیات دوره‌های گذشته درس نمی‌گیرند و این مسئله باعث می‌شود تا بعد از آزمون با مشکلاتی مشابه دوره‌های قبل یا حتی چالش برانگیزتر مواجه شوند. حال تصمیم داریم برخی از مشکلاتی که داوطلبان دوره‌های گذشته با آن روبه‌رو شدند و گاه به ضرر آن‌ها تمام شد را با شما به اشتراک گذاریم.
 
گلچینی از نکات مهم انتخاب رشته کنکور دکتری/ از تجربه داوطلبان دوره‌های گذشته آزمون درس بگیرید

اولین مشکلی که داوطلبان به سادگی از کنار آن رد می‌شوند، ثبت‌نام در روز‌های نخست انتخاب رشته است و معمولا داوطلبان ثبت رشته‌های خود را به روز‌های پایانی موکول می‌کنند این مسئله باعث می‌شود تا به دلیل ورود یکباره حجم زیادی از داوطلبان به سایت، ثبت‌نام با کندی انجام و استرس خاصی به آن‌ها وارد شود. از طرف دیگر گاه داوطلب مهلت درنظر گرفته شده را از دست می‌دهد و دیگر زمانی برای انتخاب رشته خود ندارد که این برابر با نابودی تلاش و مطالعه شبانه‌روزی ماه‌ها و حتی سال‌های اوست.

در این بین حتی هستند افرادی که به امید تمدید مهلت ثبت‌نام با خیالی آسوده دلشان را به دریا می‌زنند و منتظرند تا سازمان سنجش مهلت مجددی را تعیین کند و آنگاه آن‌ها اقدامی انجام دهند، اما تجربه نشان می‌دهد که در برخی سنوات تمدید مهلت صورت نگرفته است.

اما داوطلبانی که زود انتخاب رشته کرده‌اند نیز از این مشکلات جدا نیستند، گاهی برخی افراد تنها به انتخاب چند کدرشته محل بسنده می‌کنند و این اعتقاد را دارند که طبق رتبه اکتسابی‌شان بدون شک در یکی از انتخاب‌هایشان پذیرفته خواهند شد درحالیکه سال‌های گذشته با داوطلبان بی شماری از این دست برخورد کردیم که با همین تفکر نه تنها شانس پذیرش و مصاحبه در دانشگاه‌های متعدد را از دست داده بودند بلکه یکسال تلاش آن‌ها بی نتیجه مانده بود. این موضوعی طبیعی در دانشگاه‌ها است که هنگام مصاحبه از داوطلبان آزمون دکتری شاخصه‌های متعددی معیار قرار می‌گیرد و سلیقه اساتید و مسئولان دانشگاه در آن بی دخیل نیست، چون بالاخره این استاد است که می‌خواهد روز‌های خود را با آن دانشجو برای گذراندن طرح پژوهشی و تحقیقاتی طی کند و باید انگیزه، روحیه تلاش و کار مداوم را در او ببیند درغیراینصورت از پذیرش داوطلب معذور خواهد بود.

عده‌ای دیگر تعداد رشته‌های کمی انتخاب می‌کنند و معتقدند اگر پذیرفته نشدن می‌توانند در تکمیل ظرفیت دانشگاه‌ها اقدام کنند، اما تجربه نشان می‌دهد که در چند سال اخیر برگزاری تکمیل ظرفیت کنکور‌ها قانون خاصی ندارد و نمی‌توان امیدی داشت که حتما امسال برای کنکور دکتری ۹۸ تکمیل ظرفیتی در کار باشد.
 
گلچینی از نکات مهم انتخاب رشته کنکور دکتری/ از تجربه داوطلبان دوره‌های گذشته آزمون درس بگیرید

شاید در جریان حواشی ثبت‌نام سال گذشته داوطلبان رشته‌های علوم پزشکی در واحد‌های دانشگاه آزاد باشید ماجرایی که هرچند واحد‌های دانشگاهی مقصر اصلی بودند، اما می‌تواند تجربه‌ای برای داوطلبان دوره‌های فعلی و آینده باشد تا برای انتخاب رشته و حتی پذیرش در دانشگاه‌های منتخب خود دقت بیشتری کنند.

دانشجویان و داوطلبان با آگاهی از قوانین و دنبال کردن اخباری که برای کنکور‌های مقاطع تحصیلی منتشر می‌شود به راحتی می‌توانند از مشکلات احتمالی پیشگیری و اینگونه با آرامش خیال تحصیل خود را آغاز کنند. همین یک ثبت کامل و آگاهانه انتخاب رشته در زمان مقرر بسیاری از دغدغه‌ها را کاهش می‌دهد.

حال که طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور برای ثبت و ویرایش انتخاب رشته آزمون دکتری ۹۸ تنها یک روز دیگر فرصت است داوطلبان به هوش و به گوش باشند تا ثانیه‌های طلایی برای به ثمر نشستن تلاش‌های خود را از دست ندهند.

برچسب ها: نکات مهم انتخاب رشته کنکور دکتری موسسه منمور بهترین موسسه کنکور بسته ای آموزشی کنکور تست زنیدیدگاه
دیدگاه شما :

آخرین مطالب

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانهزمان تکمیل ظرفیت کنکور ارشد اعلام شد30 گام تا کنکور بخش پنجم آماده سازی شب کنکور30 گام تا کنکور بخش چهارم تمرین تکنیک های آرام بخش30 گام تا کنکور بخش سوم منابع مهم کنکور30 گام تا کنکور بخش دوم مکان مناسب برای مطالعه کنکور30 گام تا کنکور بخش اول نحوه برنامه ریزی برای کنکورآشنایی با دی وی دی های زیست شناسی تجربی ونوس بخش دومآشنایی با دی وی دی های زیست شناسی تجربی ونوس بخش اولآسیب‌های تنوع مدارساهمیت دروس عمومی در کنکور سراسریدانشگاه تهران جزئیات پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس را اعلام کردطرح جایگزین کنکور در مجلسمیزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 99آموزش و پرورش نتوانست سوابق تحصیلی را به خوبی ایفا کندمنابع امتحانی کنکور سراسری سال ۱۳۹۹8 راه موفقیت در آزمون تستیپذیرش بدون آزمون در دانشگاه‌ها دائمی شدرشته های پرطرفدار در دانشگاه امیرکبیردرباره ارشد اقتصاد بیشتر بدانیم