3درصد دانشجویان دانشگاه آزاد بدون آزمون جذب می شوند/ در موسسه ونوس بهترین رتبه ها را کسب کنید | ونوس | سایت ونوس | موسسه ونوس کنکور | سایت اصلی موسسه کنکور ونوس
venuspub
ورود / ثبت نام

93درصد دانشجویان دانشگاه آزاد بدون آزمون جذب می شوند

1/بهمن/1398 اخبار دانشگاه بدون دیدگاه

93درصد دانشجویان دانشگاه آزاد بدون آزمون جذب می شوند

رئیس مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد گفت: بیش از 93 درصد دانشجویان این دانشگاه از طریق دوره‌های بدون آزمون و تنها حدود 7 درصد دیگر با شرکت در کنکور سراسری جذب می‌شوند.

 

«مرکز سنجش و پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد، قبلاً با عنوان مرکز آزمون کار برگزاری کنکور این دانشگاه را انجام برعهده داشت. از آنجایی که دانشجویان دانشگاه آزاد از طریق آزمون سراسری آزاد  جذب می‌شدند آزمون‌های ورودی در مقاطع مختلف برگزار می‌شد. اما در حال حاضر ناظر به مصوبات کشور در این حوزه،  آزمون‌های ورودی دانشگاه آزاد برگزار نمی‌‌شود. اما دفترچه پذیرش دانشجو در این دانشگاه وجود دارد و کار پذیرش انجام می‌شود. این اقدام در مورد تمامی رشته محل‌های دانشگاه آزاد و در تمامی مقاطع انجام می‌شود.»

مطالبی که خواندید بخشی از گفته‌های بهروز طهماسب کاظمی رئیس مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی است که با حضور در خبرگزاری فارس ساعتی را با وی به گفتگو پرداختیم.

آنچه در گفت‌وگوی ما با طهماسب کاظمی می‌خوانید:

*  بیش از ۹۵ درصد دانشجویان دانشگاه آزاد بدون آزمون جذب می‌شوند

*  آن چیزی که به داوطلب فرصت قبولی می‌دهد همان انتخابش است

* در پذیرش براساس سوابق تحصیلی از معدل بالا به معدل پایین داوطلبین در اولویت جذب قرار می‌گیرند

* برای آزمون EPT جایگزین گذاشتیم

 

کدام رشته های تحصیلی مورد استقبال دانشجویان قرار می‌گیرند؟

 کاظمی: تعریف‌هایی در کشور ما می‌شود که این رشته، رشته خوبی است، فقط می‌شود گفت این رشته در رشته‌های مختلف علمی و دانشگاهی، رشته پُرمتقاضی است، یک موقع زمانی در رشته ریاضی می‌گفتند که رشته برق انتخاب اول داوطلبان است. الان می‌گویند  نفرات برتر آزمون سراسری رشته کامپیوتر را انتخاب می‌کنند. در دو دهه قبل افراد برای ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری در رشته برق در دانشگاه‌های خارج کشور هر کاری را انجام می‌دادند. اما امروز در مقطع دکتری در دانشگاهی که آزمایشگاه و کارگاه مهندسی پیشرفته مشترک با یکی از بهترین دانشگاه‌های آلمان دارد، یازده گرایش مقطع دکتری آن کاملاً پر نمی‌شود. اما در رشته کامپیوتر هم که امروز انتخاب اول داوطلبان است، حدود ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر خارج از تهران رشته کامپیوتر بدون آزمون در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی ارائه می‌شود و شاید در داخل شهر تهران در مؤسسات آموزش عالی غیر انتفاعی بدون آزمون هم ارائه شود.

 

به عنوان اولین سوال بیشتر دانشجویان شما از طریق کنکور جذب می‌شوند یا بدون آزمون؟

 کاظمی: دانشجویان دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری دانشگاه از طریق آزمونی که توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود جذب می‌شوند و فرایند پذیرش آنها در دانشگاه انجام می‌شود. البته در دوره دکتری مصاحبه نیز توسط دانشگاه آزاد انجام می‌شود. در مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکترای حرفه‌ای بخشی از دانشجویان از طریق آزمون سراسری جذب می‌شوند. مجموع این دانشجویان کمتر از ۵ درصد دانشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه است و عمده  دانشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه از طریق جذب بر اساس سوابق تحصیلی و بدون آزمون جذب می‌شوند.البته بخشی از دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از طریق ضوابط مربوط به استعدادهای درخشان جذب می‌شوند که طبق ضوابط، این جذب تا سقف ۱۰ درصد ظرفیت هر رشته محل در دوره کارشناسی ارشد و ۲۰ درصد ظرفیت هر رشته محل در دوره دکتری بود که اخیرا با مصوبه شورای استعدادهای درخشان وزارت علوم تحقیقات و فناوری تا سقف ۴۰ درصد افزایش یافته است که ضوابط آن در دانشگاه مشخص شده است. البته جذب از این طریق در سالهای قبل در دانشگاه آزاد به کمتر از ۱۰ درصد می‌رسد.

 

برچسب ها: برای آزمون EPT جایگزین گذاشتیم در پذیرش براساس سوابق تحصیلی از معدل بالا به معدل پایین داوطلبین در اولویت جذب قرار می‌گیرند آن چیزی که به داوطلب فرصت قبولی می‌دهد همان انتخابش است بیش از ۹۵ درصد دانشجویان دانشگاه آزاد بدون آزمون جذب می‌شوند 93درصد دانشجویان دانشگاه آزاد بدون آزمون جذب می شوند کدام رشته های تحصیلی مورد استقبال دانشجویان قرار می‌گیرند؟دیدگاه
دیدگاه شما :

آخرین مطالب

خارجی‌ها دنبال جذب فارغ التحصیلان کشور هستند اعتبار مدرک دانشگاه‌های ایران در دنیاکلاس‌های نظری دانشگاه شریف مجازی شد/ سامانه‌های آموزش الکترونیکی به کمک دانشگاه آمد پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری راه حلی برای حفظ نخبگان است؟ثبت نام و انتخاب واحد در دانشگاه پیام نور تا ۱۵ اسفند استسازمان امور دانشجویان در استان‌ها تشکیل می شودپذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی مستقل از کنکور استدوره‌های علمی کاربردی برای مهارتی شدن دانشجویان آزاد استدستورالعمل تشکیل هسته‌های دانشجویی «همیار مشاور امین» دانشگاه آزاد ابلاغ شدآغاز ثبت‌نام داوطلبان کارشناسی ارشد از امروزآنچه باید درباره ثبت نام در دوره های پذیرش بدون کنکور دانشگاه ها بدانیدفهرست 40 رشته جدید دانشگاه تربیت مدرس اعلام شدجدیدترین آمار اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی احصاء شدآغاز مهلت مجدد ثبت‌نام کنکور کارشناسی ارشد از دوشنبهمشاور‌های شغلی به دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه باشدچگونگی طراحی سوالات کنکور سراسری 99 تاریخ ثبت نام و برگزاری آزمونهاي سراسري سال 1399زمان ثبت نام پذیرفته شدگان فراگیر دانشگاه پیام نور اعلام شد آیا الزامات تقاضامحور شدن رساله‌های تحصیلات تکمیلی ابلاغ می‌شود؟استفاده از اساتید فاقد کد تدریس در مراکز علمی کاربردی ممنوع استآزمون سامفای دانشگاهی امروز برگزار می شود