venuspub
ورود / ثبت نام

آخرین مطالب

مهمترین تغییرات کنکوری سال۹۹نگاهی به آمار خروج نفرات‌برتر کنکور از کشورچگونه برای ارشد روانشناسی بالینی آماده شویم؟آیا کنکور تا آخر سال عوض می‌شود؟کنکوری های مقطع دکتری بخوانندبا دی دی وی دی های دیفرانسیل ونوس بیشتر آشنا شویم؟نظر روسای دانشگاهها درباره امتیاز فررندان اساتید در کنکوردی وی دی انگیزشی کنکور 99جزئیات نحوه تاثیر نمره زبان در آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی 99در آزمون عملی رشته های هنر چه سوالاتی می پرسند و آزمون چگونه برگزار می شود؟آشنایی با منابع درک عمومی هنرمنابع کنکور خلاقیت موسیقیشرایط شرکت دانش‌آموزان هنرستانی در کنکور کاردانی و کارشناسی 99بیش از یک میلیون کنکوری سَر ۱۳ رشته دعوا دارندمعرفی دانشگاه هنر تهرانتاثیرات نظام جدید آموزشی بر کنکور هنرحق انتخاب نظام آموزشی برای کنکور ۹۹آشنایی با ادبیات دهمچگونه به هنر تغییر رشته دهیم؟پاسخ رئیس سازمان سنجش به اعتراض داوطلبان ارشد و نحوه اعمال سهمیه

دانشگاه اصفهان

                      

 دانشگاه اصفهان که به لحاظ قدمت و رشته‌های تحصیلی بزرگ‌ترین دانشگاه در منطقه‌ مرکز کشور می‌باشد، دانشگاهی دولتی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که پایه‌های نخستین آن از سال ۱۳۲۵ شمسی با ایجاد آموزشگاه‌ عالی بهداری اصفهان گذاشته شد. این آموزشگاه با تعدادی دانشیار در خانه محقری واقع در خیابان احمدآباد كار خود را آغاز كرد و پس از مدتی كوتاه از آنجا به ساختمان شمالی دبیرستان سعدی كه در آن زمان دارای آزمایشگاه نسبتاً مجهزی بود منتقل شد و آزمایشگاه این دبیرستان مورد استفاده دانشجویان قرار گرفت.

چهار سال پس از آن یعنی در سال ۱۳۲۹ شمسی دانشکده پزشکی اصفهان در جوار آموزشگاه مزبور کار خود را شروع کرد و با داشتن دوره شش ساله تحصیلی و اجازه صدور دیپلم دكتری در پزشكی به دانشجویان پس از نوشتن پایان‌نامه‌ به فعالیت‌های آموزشی ادامه داد و بدین ترتیب آموزشگاه عالی بهداری به تدریج تعطیل شد و دانشیاران آن به دانشكده پزشكی منتقل شدند و پس از آن تعدادی از پزشكان واجد صلاحیت نیز برای تدریس استخدام گردیدند.

در سال تحصیلی ۳۵-۱۳۳۴ دانشکده داروسازی تشکیل شده به دانشکده پزشکی ملحق گشت و كلاس‌ها و آزمایشگاه‌های آن دانشكده كه ساختمان‌های مربوط بدان بطور پراكنده در شهر اجاره شده بود، مورد استفاده قرار گرفت.

در سال ۱۳۳۷ دانشکده داروسازی به ­صورت واحدی مستقل درآمد و در همان سال اجازه تأسیس دانشکده ادبیات در اصفهان صادر گردید. این دانشکده از تاریخ ۱۸ آذرماه ۱۳۳۷ فعالیت‌های آموزشی خود را شروع کرد. با افزوده شدن دانشكده ادبیات به دانشكده‌های پزشكی و داروسازی موجودیت دانشگاه اصفهان تحقق یافت و در ۲۵ آذرماه همان سال رئیس دانشگاه منصوب گردید.

در سال تحصیلی ۴۲-۱۳۴۱ دبیرخانه دانشگاه اصفهان منحل گردید و دانشکده‌های ادبیات و پزشکی هر یک به­ صورت واحدی مستقل زیر نظر اداره کل تعلیمات عالیه وزارت فرهنگ وقت در آمد. توضیح این­كه در سال تحصیلی ۴۲-۱۳۴۱ دانشكده داروسازی مجددا به دانشكده پزشكی ملحق گردید و از پذیرفتن دانشجو برای آن دانشكده خودداری به ­عمل آمد و مانده دانشجویان آن نیز به دانشكده داروسازی تهران اعزام گردیدند.

در مرداد­ماه ۱۳۴۳ دانشکده علوم در جوار دانشکده ادبیات تاسیس و فعالیت‌‌های آموزشی خود را شروع کرد. در مهر­ماه ۱۳۴۴ دانشسرای عالی اصفهان-هم­زمان با دانشسراهای عالی اهواز و تبریز و مشهد در جوار دانشکده‌­های ادبیات و علوم تأسیس گردید.

در ۱۶ شهریورماه ۱۳۴۶ با تعیین رئیس جدید دانشگاه اصفهان این دانشگاه موجودیت دانشگاهی خود را آغاز کرد. از آن تاریخ تشکیلات دانشگاه صورت نوینی به خود گرفت و ساختمان‌های مختلفی برای دانشکده‌ها در کوی دانشگاه واقع در هزار جریب ایجاد گردید و تاسیسات مورد نیاز نیز بدان­ها افزوده شد.

در سال تحصیلی ۴۸-۱۳۴۷ دوره شبانه در دانشگاه اصفهان دائر گردید. هم­چنین در این سال دانشسرای عالی اصفهان با تشکیلات وسیع‌تر و برنامه‌ای کامل‌تر گسترش یافت و با نام دانشکده علوم تربیتی فعالیت‌های خود را شروع کرد و دوره تحصیلی آن نیز از دو به چهار سال افزایش یافت.

در سال ۱۳۵۲ انستیتو باغبانی تاسیس گردید. این انسیتو در سال ۱۳۵۶ به دانشگاه صنعتی اصفهان منتقل گردید و اکنون به نام دانشکده کشاورزی در آن دانشگاه به فعالیت خود ادامه می‌دهد. در سال ۱۳۵۴ مدرسه عالی کورش سابق به دانشگاه اصفهان واگذار شد و از آن سال با نام دانشكده علوم اداری و اقتصاد فعالیت‌های آموزشی خود را آغاز كرد.

در سال ۱۳۵۵ دانشکده زبان‌های خارجی که تا قبل از این تاریخ گروه‌های آن در دانشکده ادبیات فعالیت داشتند، آغاز به­ کار كرد.

در سال ۱۳۶۵ دوره‌های کارشناسی ارشد در رشته‌های اقتصاد، جغرافیا، ریاضی، زمین­شناسی، زیست ­شناسی، شیمی، علوم تربیتی و فیزیک در دانشگاه اصفهان تأسیس گردید. ضمناً در همان سال دانشکده­ های بهداشت، پرستاری، پزشکی، داروسازی و دندان­پزشکی از دانشگاه اصفهان مجزا شده به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان منتقل گردید. در سال ۱۳۶۷ دانشکده مهندسی با دو رشته مهندسی کامپیوتر (سخت افزار-نرم افزار) و مهندسی عمران- نقشه برداری تاسیس گردید.

در سال ۱۳۶۹ دوره دکتری ریاضی در دانشگاه اصفهان تاسیس شد. دوره مذکور از سال تحصیلی ۷۲-۱۳۷۱ فعالیت‌های آموزشی خود را شروع کرده است. همچنین در سال ۱۳۷۱ دوره دکتری جغرافیا تاسیس شد و در همین سال دانشكده تربیت بدنی و علوم ورزشی تاسیس گردید و گروه تربیت بدنی از دانشكده علوم تربیتی به این دانشكده منتقل شد.

 

آمار و ارقام مربوط به دانشگاه اصفهان به روایت سایت دانشگاه.

 

آمار اعضای هیات علمی در سال تحصیلی 97-98

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آمار تعداد دانشجویان در سال تحصیلی 97-98

 

افتخارات دانشگاه اصفهان از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵

 

 

راهنمای جامع دانشگاه اصفهان

خلاصه گزارش طرح جامع دانشگاه اصفهان